İzmir’i çok daha büyük bir deprem vurabilir

İzmir’i çok daha büyük bir deprem vurabilir

Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürlüğü adına 12 yıl önce İzmir’deki fayları inceleyip “İzmir Bayraklı ve Balçova’daki yüksek binaları görünce dehşete kapılıyorum” açıklamasını yapan MTA eski mühendislerinden Dr. İsmail Kuşçu, İzmir’in deprem riskinin bitmediğini, aksine çok daha büyük bir depreme hazırlıklı olunması gerektiğini söyledi.

03 Kasım 2020 - 08:24

Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürlüğü adına 12 yıl önce İzmir'deki fayları inceleyip "İzmir Bayraklı ve Balçova'daki yüksek binaları görünce dehşete kapılıyorum" açıklamasını yapan MTA eski mühendislerinden Dr. İsmail Kuşçu, İzmir'in deprem riskinin bitmediğini, aksine çok daha büyük bir depreme hazırlıklı olunması gerektiğini söyledi.

İzmir'e 70 kilometre uzakta meydana gelen depremin İzmir için beklenen asıl büyük deprem olmadığını belirten Dr. Kuşçu, İzmir'in 352 yıldan bu yana kırılmayan fay üzerinde bulunduğunu, o fay kırıldığında çok daha büyük felaketler yaşanacağını ifade etti.

ALTTA DENİZ FOSİLLERİ VAR

Uyarıyı yaptıktan 12 yıl sonra yaşanan İzmir depremini değerlendiren Dr. Kuşçu, "Ben o açıklamayı İzmir'de, karadan denize uzanan yeni bir fay bulduğumuzda söylemiştim. O fay 1668 yılından beri kırılmadı. 352 yıl önce kırıldığında İzmir yerle bir olmuştu. Bugün aşırı yumuşak zeminde yükselen binaları görünce kaygılarım daha da artıyor. Binaların altına sondaj yapsanız deniz fosilleri çıkar. 352 yıldır kırılmayan fay her an kırılabilir. Bunları söyleyince felaket tellallığı gibi algılanıyor. Ancak söylemek zorundayız" diye konuştu.

Dr. İsmail Kuşçu

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
GÜÇ KAYNAĞIMIZ MÜCADELECİ ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZ
GÜÇ KAYNAĞIMIZ MÜCADELECİ ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZ
TUTANAK KRİZİNİN PERDE ARKASI.
TUTANAK KRİZİNİN PERDE ARKASI.