İzmir KKTC’nin İlk Türk Kadın Gazetecisi Bedia Okan’a Son...

İzmir KKTC'nin İlk Türk Kadın Gazetecisi Bedia Okan'a Son Görev

KKTC'nin ilk Türk kadın gazetecisi Bedia Okan'a son görevKUZEY Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) ilk Türk kadın gazetecisi olan 98 yaşındaki Bedia Okan, İzmir'de aile üyelerinin katıldığı cenaze töreniyle son yolculuğuna uğurlandı.

14 Nisan 2019 - 13:27

KKTC'nin ilk Türk kadın gazetecisi Bedia Okan'a son görev

KUZEY Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) ilk Türk kadın gazetecisi olan 98 yaşındaki Bedia Okan, İzmir'de aile üyelerinin katıldığı cenaze töreniyle son yolculuğuna uğurlandı.

İzmir'in Urla ilçesindeki yaşlı bakım evinde yaşamını sürdüren Bedia Okan, yaşlılığa bağlı rahatsızlıklarından dolayı hayatını kaybetti. KKTC'nin ilk kadın gazeteci olan Okan için İzmir'de, Alsancak Hocazade Camisi'nde cenaze töreni düzenlendi. Hayattaki tek yakını olan yeğeni Yavuz Özoran'ın yanı sıra duayen gazetecinin arkadaşları ve sevenleri cenaze törenine katıldı. İkindide kılınan cenaze namazından Bedia Okan, Doğançay Mezarlığı'nda toprağa verildi.

BEDİA OKAN KİMDİR

Kıbrıslı ilk Türk kadın gazeteci olan Bedia Okan, Ada'da ilk Türkçe gazeteyi çıkaran, Kurtuluş Savaşı ve Atatürk devrimleri ile ilgili haberleri Kıbrıslı Türklere duyuran Remzi Okan'ın kızıydı. Kıbrıs'ta Doğru Yol gazetesinin ardından Söz Gazetesi'ni çıkaran Remzi Okan'ın üç kızının en küçüğü olan Bedia Okan, 17 yaşından itibaren gazetede muhabirlik yaptı. Atatürk tarafından da bizzat desteklenen Remzi Okan'ın 22 Ocak1942'de, 57 yaşında İstanbul'da rahatsızlanıp hayatını kaybetmesinin ardından Bedia Okan Kıbrıs'ta gazete çıkarmak ve gazetecilik yapmak için çaba gösterdi. Şartların zorlaşması üzerine ise 1945 yılında kardeşleriyle birlikte Türkiye'ye göç etti. Bir süre çeşitli kamu kurumlarında çalışan Bedia Okan, emekli olduktan sonra İzmir'e yerleşti. Çocuğu bulunmayan eşi de daha önce hayatını kaybeden Bedia Okan'ın hayatını Neriman Cahit, 'Tarihin Kapısını Çalmak Ben Bedia Okan' adlı kitabında anlattı. Yine genel yönetmenliğini Yakın Doğu Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölüm Başkanı Doç. Dr. Fevzi Kasap'ın yaptığı ve geçen yıl tamamlanan belgeselde de Bedia Okan'ın hayatı anlatıldı. Bedia Okan, bu belgeselin İzmir'de yapılan gösterimine de katılıp izlemişti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
14 kişinin ismi çıkarıldı
14 kişinin ismi çıkarıldı
BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ SÖZDE KALMAMALI!
BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ SÖZDE KALMAMALI!