Jandarma Trafik Traktörler Üzerinde Sıkı bir Uygulama Başlattı

Jandarma Trafik Traktörler Üzerinde Sıkı bir Uygulama Başlattı

16 Mart 2021 - 21:03

T.C

AYDIN VALİLİĞİ

İL BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜDÜRLÜĞÜ

                 16 Mart 2021


BASIN BÜLTENİ


1.AYDIN İL J.K.LIĞI SORUMLULUK BÖLGESİNDE SON ÜÇ YILLIK DÖNEMDE (11) ÖLÜMLÜ, (88) YARALANMALI OLMAK ÜZERE TOPLAM (99) TRAKTÖR KAZASI MEYDANA GELMİŞ OLUP, BU KAZALARDA (11) VATANDAŞIMIZ HAYATINI KAYBETMİŞ, (102) VATANDAŞIMIZ İSE YARALANMIŞTIR. 


2.  TRAKTÖR KAZALARININ MEYDANA GELMESİNDE SÜRÜCÜLERİN TRAFİK GÜVENLİĞİNE YETERİNCE ÖNEM VERMEYEREK IŞIK, ARKA REFLEKTÖR VE DİĞER DONANIMLARI EKSİK VEYA HİÇ BULUNDURMADIKLARI; TARIM ARAÇLARI VE RÖMORKLARA STANDART DIŞI YÜKLEME YAPARAK KONTROLSÜZ BİR ŞEKİLDE KARAYOLUNA GİRMELERİ ETKİLİ OLMAKTADIR. 


3. MEYDANA GELEN KAZALARDA ÖLÜM ORANINI DÜŞÜRMEK AMACIYLA BASİT VE UCUZ BİR SİSTEM OLAN, TRAKTÖRLERİN ÜZERİNE TAKILAN VE ESAS AMACI NORMAL KULLANIM SIRASINDA ARAÇ KULLANICILARINA DEVRİLME NETİCESİNDE YAŞAM BOŞLUĞU OLUŞTURARAK TEHLİKELERDEN KORUYACAK OLAN “ DEVRİLMEYE KARŞI KORUMA (ROPS)” SİSTEMLERİ ÖNE ÇIKMAKTADIR.


4.2001 YILI ÖNCESİNDE İMAL EDİLMİŞ VE ROPS SİSTEMİ OLMAYAN TRAKTÖRLERLE YAPILAN KAZALARDA CAN KAYBI VE YARALANMANIN YOĞUNLAŞTIĞI GÖRÜLMEKTE OLUP; 2001 YILI ÖNCESİ İMAL EDİLMİŞ TRAKTÖRLERE ROPS SİSTEMİ TESİS EDİLMESİNİN ÖLÜM VE YARALANMALARI AZALTACAĞI DEĞERLENDİRİLMEKTEDİR. YAPILAN DENETİMLERDE TRAKTÖR SÜRÜCÜLERİNE ROPS SİSTEMİNİN OLUŞTURACAĞI YAŞAM BOŞLUĞUNUN HAYAT KURTARABİLECEĞİ ANLATILMAKTADIR.5.JANDARMA TRAFİK EKİPLERİNCE TARIMSAL FAALİYETTE BULUNAN ARAÇLARA YÖNELİK SABİT VE SEYİR HALİNDE ÖZEL DENETİMLER PLANLANARAK UYGULANMAKTADIR. 


6.BU KAPSAMDA; 13-14 MART 2021 TARİHLERİNDE (30) JANDARMA TRAFİK TİMİ VE (64) PERSONELİN KATILIMI İLE İCRA EDİLEN ÖZEL DENETİMDE; (4.190) ARAÇ KONTROL EDİLMİŞ, (222) SÜRÜCÜYE (153.460) TL TRAFİK İDARİ PARA CEZASI UYGULANMIŞ, (81) ARAÇ TRAFİKTEN MEN EDİLMİŞ, YAKALAMALI (4) ARAÇ VE ARANAN (8) ŞAHIS YAKALANMIŞTIR. 

 


7.HALKIMIZIN HUZUR VE GÜVENLİĞİNİN SAĞLANMASI MAKSADIYLA HER TÜRLÜ SUÇLA MÜCADELE KAPSAMINDA YÜRÜTÜLEN ÇALIŞMALARA ARALIKSIZ OLARAK DEVAM EDİLMEKTEDİR.

KAMUOYUNA SAYGIYLA DUYURULUR.     


                                                                                                                                     AYDIN VALİLİĞİ   


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x