Kadın derneklerinden çağrı: İdam çözüm değil

Kadın derneklerinden çağrı: İdam çözüm değil

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu, Emine Bulut cinayetinin ardından artan ‘İdam gelsin’ tartışmalarına karşı kampanya başlattı

03 Eylül 2019 - 10:17

‘İDAM gelsin’ tartışmalarına karşı kampanya başlatan Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu’nun Başkanı Canan Güllü, mevcut yasaların uygulanmasının kadın cinayetlerini önleyeceği görüşünde. Canan Güllü, şunarı söyledi:

“Münevver Karabulut, Ayşe Paşalı cinayetlerinden ve çocuk istismarı vakalarından bu yana her vahşi olayda toplumsal bir yükseliş oluyor. Toplumda kimi kesimlerden ‘İdam isteriz’ çağrıları yükseliyor. Bu olaylar insan ruhunda derin yaralar açıyor, hepimizi dumura uğratıyor ve toplum elbette bu insanların cezalanmasını istiyor. Ancak idamın amacının ne olduğunu sorgulamak gerekiyor. Son 6-7 ses getiren olayın ardından hükümet, ‘Biz önümüze bu yasa gelirse imzalarız’ tarzı cümlelerle topu taca atıyor. İdam cezasının Meclis’e gelmesi Türkiye’nin çağdaşlıktan geri adım atmasıdır. Bize göre MHP koalisyonu döneminde kaldırılmış olan idamın geri gelmesini kimse istemiyor. Ben buna ‘sahanın gazını almak’ diyorum. Oysa biz bu insanlara neden idama gerek olmadığını anlatmak için bu kampanyayı başlattık. Türk Ceza Kanunu’nda kadın cinayetlerinin önüne geçebilecek pek çok yasa var. Bizler 6284 sayılı yasanın varlığını, İstanbul Sözleşmesi’nin içerdiği önleyici maddeleri hatırlatıyoruz. Bu yasalar uygulanırsa kadın cinayetleri olmaz diyoruz.”

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BAROLAR BÖLÜNÜRSE VATANDAŞ HAKKINI ARAYAMAZ!
BAROLAR BÖLÜNÜRSE VATANDAŞ HAKKINI ARAYAMAZ!
Bakan Koca, koronavirüste son durumu paylaştı!
Bakan Koca, koronavirüste son durumu paylaştı!