Karacasulu Huseyin Abi Engel. der: 3 Aralık Dünya Engelliler...

Karacasulu Huseyin Abi Engel. der: 3 Aralık Dünya Engelliler Farkındalık Günü...

03 Aralık 2019 - 22:35

 Karacasulu Huseyin Abi Engel. der: 3 Aralık Dünya Engelliler Farkındalık Günü.


3 Aralık, gün itibariyle tüm dünyada engelli insanların sorunlarına dikkat çekmek için belirlenmiş bir gündür.

Dolayısıyla 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kutlanacak veya bayram yapılacak bir gün değil, karşılaşılan sorunların gündeme getirileceği ve bunların çözümü için yapılabileceklerin ele alınacağı bir gündür.

Sevgili misafirler; günümüzde artık engellilik görmemek, duymamak, yürüyememek ya da başka bir fonksiyon kaybı değildir. Birçok yerde duyduğumuz gibi, “asıl engel yüreklerde” de değildir.

Hem ülkemizde, hem de dünyada artık engelin çevreden kaynaklı sorunlar olduğu kabul görmüştür.

Yani bizler bir yerden bir yere rampa ve asansör olmadığı için gidemiyorsak, sokakta kaldırımlar erişilebilir olmadığı için hareket edemiyorsak, toplu taşıma araçları bize uygun olmadığı için kullanamıyorsak, araçlarımız için ayrılmış otoparklara başka araçlar park ediyorsa ve biz ne yapacağınızı bilemez duruma düşüyorsak, işe girmek istediğimizde reddediliyorsak, insanların “sen bunu yapamazsın” cümlelerine maruz kalıyorsak, asıl engel burada demektir.

Yani asıl engel, hayatın her alanının erişilebilir olarak düzenlenmemesi ve “sen bunu yapamazsın” şeklinde ortaya çıkan ön yargılardır. Üstelik bizim bu taleplerimiz, sağlanmasını istediğimiz ayrıcalık ya da lütuflar da değildir.

Bunlar, herkesle birlikte eşit ve adil bir ortamda yaşayabilmemiz için gerekli düzenlemelerdir ve hem ulusal, hem de uluslararası yasalarda var olan haklarımızdır.

Çoğu yerde ve toplantıda duyarız: “Herkes bir engelli adayıdır” denir ve yapılan hizmetin bu nedenle hayata geçirildiği ima edilir. Çevremizdeki birçok kişi de bunu iyi niyetiyle söyler.

Oysaki bu, “Günün birinde ben ya da yakınım da engelli olabilir. Şükürler olsun ki böyle değiliz.

Bu yüzden bunlara yardım edelim” benzeri, bencil ve engelli bireyleri ibret alınması gereken insanlar olarak gören bir anlayışın ürünüdür.

Bu nedenle; yapılacak her düzenleme günün birinde engelli olma ihtimaline karşı değil de, bireysel farklılıklar dikkate alınarak, toplumda yaşayan her bireyin hayatının her alanına eşit ve özgür bir şekilde erişimini sağlamak bakış açısıyla yapıldığında, daha iyi sonuçlar verecektir.

Ülkemizde engelli bireylerin hayatını kolaylaştıracak düzenlemeler yapılıyor olsa da, henüz bu istediğimiz seviyeye gelmiş durumda değildir. Fakat bu, gelecek için de umutlu olmamızın önünde bir engel de değildir.

Bizler; kararlı bir şekilde durarak, ne istediğimizi bilerek, kimsenin “yapamazsın” önyargısına kulak asmayarak ve tüm zorluklara rağmen hayatın içerisinde daha çok yer alarak, bu engellilik durumunu ortadan kaldırabiliriz.

Bu duygu ve düşünceler ile 3 Aralık dünya engelliler farkındalık gününün engelli vatandaşlarımıza daha huzurlu bir hayat getirmesini ve bütün insanlık için engelsiz bir dünya umuduyla hayatın onlara hep sevinç, mutluluk ve kolaylıklar sunmasını diliyoruz.

Karacasu engelliler derneği, yönetim kurulu ve başkanlığı olarak sayın kaymakamımıza belediye başkanımıza ve değerli tüm katılımcılara teşekkür ediyor saygılarımızı sunuyoruz.


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Babalar Günü ne zaman? 2020 Babalar Günü hangi tarihte kutlanacak?
Babalar Günü ne zaman? 2020 Babalar Günü hangi tarihte...
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'dan net mesaj: Kapalı Maraş KKTC toprağıdır
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'dan net mesaj: Kapalı Maraş...