KARANTİNADA OLAN KİŞİLERİN KUVVETLİ BESLENMESİ GEREKİYOR.

KARANTİNADA OLAN KİŞİLERİN KUVVETLİ BESLENMESİ GEREKİYOR.

11 Kasım 2020 - 20:34

Muhtar Akçasakız'dan dikkat çeken uyarı

Nazilli’ye bağlı Turan Mahallesi’nin Muhtarı Serpil Akçasakız, karantinaya alınan maddi durumu yetersiz kişilere kaymakamlık tarafından kuru gıdanın yanı sıra sebze desteğinde de bulunulması gerektiğini kaydetti. Muhtar Akçasakız bunun yanı sıra, hasta olan kişilerin çöplerinin ayrı toplanması gerektiğini de ifade etti.Hava sıcaklıklarının azalması ile birlikte yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında artışlar tekrar başladı. Turan Mahalle Muhtarı Serpil Akçasakız, Covid-19’a yakalanmış ya da temaslı olan kişilerin evlerinde karantina döneminde iyi beslenmeleri gerektiğini dile getirdi. Akçasakız, durumu olmayan ve karantinaya alınan kişilerin hastalıkla mücadelesinde, kuru gıdanın yanı sıra sebzenin de önemli fayda sağladığını aktardı. Akçasakız, karantina altındaki kişilerin çöplerinin de, hastalığın yayılma hızını düşürmek için ayrı toplanması gerektiğini savundu.


KARANTİNADA OLAN KİŞİLERİN KUVVETLİ BESLENMESİ GEREKİYOR

Kaymakamlığın kuru gıdanın yanında durumu olmayan kişilere sebze ve meyve de vermesi gerektiğini ifade eden Akçasakız, şunları kaydetti: “Covid-19 testi pozitif çıkmış kişileri ya da temaslıları evde 14 gün karantinaya alıyorlar. Bu kişileri bekçiler ve imamlar denetliyor. Aksi bir durum yani evden çıkma durumu olursa cezalandırılıyorlar. Bunlar olması gereken şeyler, insan sağlığı için önemli. Sağ olsun Kaymakamlığımız kuru gıda da yardım ediyor, müracaat edildiğinde yardım ediliyor. Ama sadece kuru gıda ile bu bitmiyor. Madem böyle bir bütçe var, kuru gıdanın yanında sebzesi de gitsin. Sonuçta 2 haftada sebzeyle idare edilir. Kuru gıda gitmese de olur. Karantinada olan kişilerin kuvvetli beslenmesi gerekiyor. Bunun olması şart. Bütçe var. Manavlardan fatura edilebilir. Günlük yevmiye ile çalışan vatandaşlarımız var. Karantinaya girdi mi, bu paradan da mahrum kalıyor. Yanında biriktirdiği para varsa o 5 gün içinde bitiyor.”


ÇÖPLER AYRI TOPLANMALI

Hastalığın yayılmaması için çöplerin ayrı toplanması gerektiğini dile getiren Akçasakız, “Covid’li ya da temaslının çöpleri de aynı çöpe gidiyor. Çöpleri karıştıran hurdacılar da içlerinden hurda seçiyor. Ne oluyor, hastalık yayılmaya devam ediyor. Karantinada olan kişilerin çöpleri ayrı toplanmalı. Böylelikle hastalığın çoğalması önlenebilir” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MARMARİS TİCARET ODASI’NDAN HÜKÜMETE ACİL DESTEK ÇAĞRISI
MARMARİS TİCARET ODASI’NDAN HÜKÜMETE ACİL DESTEK ÇAĞRISI
Türkiye'yi bekleyen büyük tehlike! Gün geçtikçe düşüyor
Türkiye'yi bekleyen büyük tehlike! Gün geçtikçe düşüyor