Konak Belediye Başkanı Abdul Batur: "Çok Çalışacağız,...

Konak Belediye Başkanı Abdul Batur: "Çok Çalışacağız, Çok Çalışacağız, Çok Çalışacağız"

13 Nisan 2019 - 15:39

Mert Baş - Kanal Ege 31 Mart Yerel Seçimleri sonucunda rekor bir oyla Konak Belediye Başkanı Seçilen Abdul Batur, Konak Belediye Başkanı olarak ilk kez bir TV programına konuk oldu. Kanal Ege’de Fadıl Çalışkan’ın sunduğu ‘Balkan Havası’ programına katılan Batur, Narlıdere’deki 20 yıllık başarılı belediye başkanlığı sonrası Konak’taki ilk döneminde neler yapacağını, adaylık sürecini ve gündeme ilişkin konuları değerlendirdi.

Sözlerine Merhum Ahmet Piriştina’yı anarak başlayan Batur, “Projelerimize her zaman yardımcı olmuş biriydi, aramızdan çok erken ayrıldı. Bir kez daha kendisine rahmet diliyorum. Narlıdere’de de kendisi için bir meydan düzenlemesi yaptık. Her 15 Haziran’da kendisini anıyoruz.” Dedi.

 

 

ÖRGÜTÜN KUCAKLAMASI MUTLU ETTİ

Adaylık sürecinde CHP Konak İlçe Başkanlığı ile uyumlu çalıştıklarından söz eden Batur, bu süreçte kendisiyle olan Meclis Üyelerine ve partililere teşekkür etti. Batur şöyle konuştu:

“Adaylığımız 2 Şubat’ta belli oldu. Konak herkesin bildiği İzmir’in kalbi olan bir ilçe. Özellikle 20 yıllık belediye tecrübesiyle yola çıktık. Biz de Narlıdere’de iyi hizmetler yaptığımıza inanıyoruz. İyi hizmetler bizi bu noktaya taşıdı. Konak’ta sahaya çıkmadan önce örgütümüzün bizi kucaklaması bizi mutlu etti. İlçe başkanı Çağrı Gruşçu’ya, Kadın kolları ve gençlik kollarına, bu süreçte uyum içerisinde çalıştığımız meclis üyesi arkadaşlarıma, kardeşlerime, benimle birlikte bu adımları attılar. Konak’ı bir baştan bir başa dolaştık. Muhtarlarımıza da partililerimize de teşekkür ediyoruz. Konak’lı hemşerilerimize de teşekkür ediyorum %46 dan, %62’lik oy oranıyla bizi bu göreve getirdiler. Yapacağımız çalışmalarda bize gösterilen güveni, itimadı en iyi noktaya taşımak bizim görevimiz. Konak’ta her noktasına ulaştığımız hizmetle ilgili beklenen projeler, küçük noktalarla vatandaşlarımızın mutlu olacağı çalışmalar ve kentsel dönüşümle ilgili yapacağımız çalışmalarla, Konak’ı iyi bir noktaya getirmek için güzel işler yapacağız."

TÜM ADAYLARA TEŞEKKÜR

Seçim dönemine ilişkin ise nezaket çerçevesinde bir kampanya geçirildiğini söyleyen Batur, diğer partilerden adaylara da teşekkür etti. Batur, “Kimse kimseyle uğraşmadan kişisel noktalarla uğraşmadan projelerle yapacakları çalışmalarla planlarını ortaya koydular. Geçmişten bu yana siyaseten değil proje dalında yarışmak bana uygundu. İyi bir kampanya süreci geçirdik. Bayram havasında geçen bir çalışma yaptık. Özellikle konaklı hemşerilerime teşekkür ediyorum. Bizlere gösterdikleri güvene layık olmak istiyoruz çok çalışacağız çok çalışacağız çok çalışacağız.”

 

EKREM İMAMOĞLU 13 GÜNDÜR İSTANBUL BB BAŞKANI SEÇİLİYOR

“13 gündür İstanbul’la uğraşıyoruz Ekrem İmamoğlu her gün seçiliyor. 13 gündür İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı oluyor, böylesi herkese nasip olmaz. Şimdiye kadar bu işin mazbata noktasına gelmesi lazımdı. Bugün neticeleneceğini tahmin ediyoruz. Şu noktaya kadarki davranış biçimiyle artık kanunları yönetmelikleri uygulamak zorundalar. Daha önce alınmış kararlar da var. Bir kere geçersiz olayların sayılmasıyla ilgili seçim kuruluna müracaat ettiğimizde bir saat sonra reddedilirdi. Geçersiz oylarla ilgili sayım her partinin temsilcisi olduğu sandık başında sayılır. Geçersiz oylar tutanağa bağlanıyordu tüm siyasi partilerin temsilcileri imza atıyordu, bu oyun geçersiz olduğuyla ilgili bir mutabakata varılıyordu. 29 000 oy fark var, sayımdan beri 150 oy değişmiş. Bu değişmeyecek demektir. Vatandaş Ekrem İmamoğlu Büyükşehir Belediye Başkanıdır demiş, buna herkesin saygı duyması gerekir. Geriye gitmek bunu uzatmanın bir anlamı da yok. Demokrasi de zedeleniyor. İnsanların demokrasiye adalete hukuka bakış açıları da zedeleniyor. Büyükşehir belediye başkanımız sayın İmamoğlu’dur bu bir gerçek bunun dışında anılacak her şey demokrasi dışıdır. Ülkede sıkıntılar yaşanabilir bir an önce mazbatanın İmamoğlu’na verilmesi doğru bir karar olacaktır.

MUTFAKTA YANGIN VAR

Dört buçuk sene seçim yoksa bu ülkede en büyük sıkıntı beka değil ekonomik sıkıntıdır. Biz seçim döneminde pazar yerlerini dolaştık. Bana 4 tane patates alan teyze, ‘Başka alamıyorum dedi. Bunları düzeltmek için 4,5 sene seçimsiz dönemde çalışma süreci yapılmalı bu konuda. Muhalefeti iktidarı bir araya gelip ülkedeki en önemli sıkıntıyı kaldırmak birinci öncelik olmalı. Ekonomi ile ilgili düzenlemeleri yaparsan vatandaş zaten sana dönecektir. Mutfakta yangın var vatandaşın cebinde ateş var ekonomiyle ilgili yaprak kıpırdamıyor. Kimse kimseyi kandırmasın. Narlıdere belediyesindeyken gördüğüm durum, kimsede son 3 aydır imar durumu ve ruhsat alacak para yok. Herkes beklenti içinde. Bu kaosun ortadan kaldırılması için bir an evvel çözüm bulunmalı. Aday bile konuşmuyor sadece parti üst organları konuşuyor bir an evvel demokrasinin tecelli etmesi lazım. Demokrasi bir gün herkese lazım oluyor. Onun için %24 oyla gelmişti cumhurbaşkanımız şimdi ’13-14 Bin oyla seçim mi kazanılıyor’ diyor. Seçim bir oyla kazanılır. Aziz Yıldırım bir oyla seçildi Fenerbahçe kulüp başkanı oldu. Bugün yarın bu işin neticeleneceğine ben inanıyorum. Orada tüm partililerimiz çuvalları bekliyor demokrasi mücadelesi veriyorlar. Bu aslında bir demokrasi ayıbı. Dış dünyaya bizi izleyen dış ülkelere de güzel bir örnek değil.

 

KENTSEL DÖNÜŞÜM

“Seçim kampanyamızın en önemli maddesi kentsel dönüşümdü. Konak’ın çok büyük bir beklentisi var. Onun için konakta değerlendiriyoruz gibi bir konuşması oldu. Niçin konak diyenlere de bu bir cevap olabilir. Gültepe Toros levent gibi yerlerde çalışmaya başlamamız lazım. Kentsel dönüşüm müdürlüğü de kuracağız şimdi. Ne kadar ciddi olduğumuzu da şöyle açıklayabilirim o bölgede çalışan arkadaşlarımız da değerlendiren bilen arkadaşlarımızı da değerlendireceğiz. Roman mahallelerinde de dönüşüme başlayacağız. Konak biraz eskimiş Konak’ın yenilenmesi lazım. İzmir’in kalbi diyoruz ama damarlarında yağlanma oluşmuş anjiyo yapmamız lazım bu yüzden de Narlıdere’deki modeli burada uygulayacağız. Hem bürokratik olarak he m de sahada yapacağımız çalışmalarla kimseyi mağdur etmeden. Komşusu değişmeden binası değişmeden bunu yapacağız. Gültepe’de dolaşıyoruz başkanım burada park yok diyorlar. Hep karşımıza çıkan bir sorun. Meclis üyesi arkadaşlarımızın da tespit ettiği bir sorun. Bunun çözümü de kentsel dönüşüm. Oturma noktasında da tehlikeli noktaya gelmiş binalar var. Bu işleri yaparken muhtarlarımızı işin içine sokacağız."

KONAK VE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ELELE

Konak İzmir’in en aktif ilçelerinden birisi. Tunç başkanımızın da içinde olacağı ve kendisiyle birlikte ortak bir masada buluşacağımız projeler üreteceğiz ki hızlı biçimde bazı şeyler yapmamız lazım. Burada her yöreden insan var bu bölgenin ayağa kaldırılması önemli. Beraberce hareket etmemiz lazım Konak ve Büyükşehir Belediyesi kol kola. 24 saat yaşayan Kemeraltı için çalışacağız. Bizim için Kemeraltı dünyanın en büyük açık hava avmsi. Büyükşehrin Belediyesi’nin 14 Milyona ihale ettiği bir proje var o proje devam ediyor şu anda o proje bittikten sonra orada kalıcı şeyler yapmak lazım şu an esnafımız bazı sıkıntılar yaşıyor bu bitince sıkıntı kalmayacak. Kordon İş Adamları Derneği’yle bir araya geldik Kordon’da festival yapacağız. Roman kardeşlerimizin çok büyük üç tane sıkıntısı var çocukların eğitimi. İş, aş sorunu. Mesken sorunu. Tabloyu görseniz çok büyük bir sıkıntı var. Roman çocuklarının yatkın olduğu müzik sektöründe gelişmeleri için roman kardeşlerimizin eğitim alacakları bir binanın ihalesini dün yaptık. İhale neticelenince hemen çalışmaya başlayacağız. Bitirdikten sonra da orayı roman kardeşlerimize teslim edeceğiz.

MANASTIR- KONAK İŞ BİRLİĞİ

Sunucu Fadıl Çalışkan’ın Eski Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan döneminde Makedonya’nın Manastır Belediyesi ve Konak Belediyesi arasında ‘Kardeş Belediye’ sözleşmesi planlarının olduğunu ancak daha sonra yarım kaldığını hatırlatması üzerine Batur, “Önümüzdeki günlerde iş konseyi toplantısı var. Oradaki Manastır belediye başkanımızı ve ilgili heyetini burada ağırlamak isteriz. Bundan sonraki çalışmalarda da neler yapılabilir. Kaldığımız noktadan devam etmemiz lazım. Bizim için çok önemli bir tarih bu sene. Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutladığımız ulu önder Mustafa kemal Atatürk’ün samsuna çıktığı 1919 yılı bizim için önemli bir yıl bir de Konak’ta anmak için çalışmalar yapacağız. Bundan sonra iki ilçe arasındaki iş birliğinin hem ekonomik ve kültürel açıdan ne noktaya getirebiliriz ben her görüşe açığım.” Dedi.

KONAK’I DİNLEYECEĞİM

İlk projeniz ne dediklerinde Konak’ı dinleyeceğim demiştim. Konaklı hemşerilerimize 0533 071 66 65 numaralı whatsapp hattını veriyorum her türlü sıkıntı ve Önerlinizi bana gönderebilirler. Bu direkt benim hattım. Vatandaşı da dinleyeceğiz demiştik. Vatandaşımızın ulaşacağı tek hattır. STK’ları muhtarları her noktayı dinleyeceğiz demiştik. Bu hattan bize rahatlıkla ulaşabilirler bunun dışında belediyede her türlü şikâyet benim önüme gelecek bundan sonra farklı bir şekilde bir belediye başkanı görecekler. Konaklı hemşerilerimize ben teşekkür ediyorum çok önemli bir oy oranıyla bizi bu göreve getirdiler. Onların güvenine layık olmaya çalışan, çalışan bir belediye olmaya devam edeceğiz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
14 kişinin ismi çıkarıldı
14 kişinin ismi çıkarıldı
BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ SÖZDE KALMAMALI!
BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ SÖZDE KALMAMALI!