Koronavirüs Aşısına Rıza Metni

Koronavirüs Aşısına Rıza Metni

Çin’den sipariş edilen Coronavac aşısı ülkemizde uygulanmaya başlanacak. Aşı uygulanacak kişilere rıza metni imzalatılacak...

12 Ocak 2021 - 11:59 - Güncelleme: 12 Ocak 2021 - 13:41

Çin’den getirilen 3 milyon dozluk koronavirüs aşısının Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Laboratuvarları’ndaki analiz sonuçlarında sona gelindi. Aşıları taşıyacak TIR’lar hazırlandı.

Öncelikli olarak hastanelere gönderilerek sağlık personeline uygulanmaya başlanacak olan aşı, sonrasında 65 yaş üstü, emniyet mensupları, öğretmenler ve huzurevi çalışanlarına yapılacak. Aşı yapılanlara “hastaya konulan teşhis, uygulanacak tedavi ve oluşabilecek riskler açısından bilgilendirme ve tıbbı işlem için hastanın rızasına alma” amacıyla ONAM formu imzalatılacak.

Rıza metninin salgın döneminde acil aşılama kararı alınması ve bu aşıların henüz ruhsat almamaları nedeniyle sorumluluğun vatandaşla paylaşılması amacıyla imzalatılacağı bildirildi. Bilim Kurulu iki doz arasındaki sürenin 28 gün olmasına karar verdi. 

Erdoğan'dan Aşı Açıklaması

Cumhurbaşkanı  Erdoğan aşıyla ilgili açıklamalarda bulunarak "Türkiye, dünyadaki tüm aşı geliştirme ve üretim faaliyetlerini yakından takip etmekte, uygulama aşamasına gelen her ürünle ilgilenmektedir.  Halihazırda Çin menşeli bir aşıyı bildiğiniz gibi ülkemize getirmeye başladık.  İlk etapta 3 milyon doz aşı şu anda ülkemize geldi. Alman menşeli bir aşı ile  ilgili anlaşmamızı da yaptık ama görüşmeler devam ediyor. Nihai kararı henüz  karşılıklı olarak vermiş değiliz. Rus ve İngiliz menşeli açılarla ilgili gelişmeleri de takip ediyoruz.

Ülkemize gelen aşıların kullanıma sunulabilmesi için gereken test  süreçleri tamamlanır tamamlanmaz belirlenen öncelik sırasına göre uygulamasına geçilecektir. İnşallah belirlenen sıralamaya göre perşembe veya cuma günü bu  kampanyamız başlamış olacak. Tabii en önemlisi kendi aşımızı geliştirme çalışmalarıdır. Çok sayıda üniversitemiz, kuruluşumuz ve firmamız bu amaçla yoğun  bir gayret içindedir. İnşallah hep birlikte bu musibetin de üstesinden gelecek,  hedeflerimize doğru tam kapasite yürümeye devam edeceğiz." İfadelerine yer verdi.

Kaynak: cnntürk

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir'de Kış Yüzünü Gösterdi!
İzmir'de Kış Yüzünü Gösterdi!
Fatih Altaylı'dan TRT'ye tepki : Bir spor spikerinin bu kadar büyük bir cehalete sahip olması kabul edilemez!
Fatih Altaylı'dan TRT'ye tepki : Bir spor spikerinin bu kadar...