Koronavirüsten korunmak için grip ve zatürre aşısı yapılmalı...

Koronavirüsten korunmak için grip ve zatürre aşısı yapılmalı mı?

Koronavirüsten korunmak için grip ve zatürre aşısı yaptırılması tartışılmaya devam ediyor. Sonbaharın gelmesiyle grip ve zatürre salgınlarına karşı korunmak için yaptırılmak istenen aşılarla ilgili açıklama yapan uzmanlar, grip ve zatürre aşısı olması gereken kişileri sıraladı.

16 Eylül 2020 - 16:04

Koronavirüs salgını dünya genelinde yeniden yükselişe geçerken sonbaharla birlikte beklenen grip ve zatürre salgınlarına karşı nasıl korunulacağı daha da önem kazandı. Uzmanlar koronavirüs enfeksiyonu ile birlikte maruz kalınacak grip ya da zatürre enfeksiyonunun güçsüz bir bedende hayati tehlike yaratabileceğine dikkat çekiyor ve aşıyla bağışıklık kazanılması gerektiğini söylüyor.

Covid-19’la mücadele eden tıp dünyası, zorlu bir sürece hazırlanıyor. Uzmanlar sonbahar ve kış aylarında her yıl ortaya çıkan grip ve zatürre hastalıklarının bu yıl Covid-19 salgınıyla birleşmesi durumunda sonuçlarının daha ağır olabileceğinden endişe ederken öksürük, yorgunluk, kas ağrıları ve yüksek ateş gibi benzer semptomlar gösteren bu hastalıkların fiziksel muayene ile ayırt edilemeyeceği için testlerin kullanılacağına dikkat çekiyor.

Grip ve zatürreden korunmak için ne yapmalı? Grip ve zatürre aşısını kimler, ne zaman olmalı? Faydası ne olacak? sorularına Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Şevin Demir cevap verdi.Aşılanmadaki temel amacın “birey ve toplumun bağışıklığının sağlanarak salgınların önlenmesi, hastalıkların kişilerde bırakabileceği sekellerin ve ölümlerin azaltılması” olduğunu belirten Dr. Demir, pandemi sürecinde Covid-19 dışındaki

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TÜGİAD, Ege’de buluştu…
TÜGİAD, Ege’de buluştu…
Anadolu kulüplerine büyük destek
Anadolu kulüplerine büyük destek