Köylerine geri dönmek isteyen teşvik edilmeli

Köylerine geri dönmek isteyen teşvik edilmeli

TBMM Tarım Komisyonu üyesi ve CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal kentlerde yaşayıp köylerine dönmek isteyenler için yeni düzenlemelere ihtiyaç olduğunu söyledi. Sarıbal, “Köye Dönüş teşvik edilmeli. Arazi, konut ve kredi desteği verilerek teşvik sağlanabilir. Köylerde tarım yeniden canlanır, kentlerdeki yük azalır’’ dedi.

07 Kasım 2020 - 08:44

TBMM Tarım Komisyonu üyesi ve CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal kentlerde yaşayıp köylerine dönmek isteyenler için yeni düzenlemelere ihtiyaç olduğunu söyledi. Sarıbal, "Köye Dönüş teşvik edilmeli. Arazi, konut ve kredi desteği verilerek teşvik sağlanabilir. Köylerde tarım yeniden canlanır, kentlerdeki yük azalır'' dedi.

Sarıbal şunları söyledi: "Öncelikle köydeki çiftçinin ürettiğinden para kazanması, eğitim başta olmak üzere şehirdeki sosyal imkanlara kavuşması gerekir. Bunu sağladığımız takdirde kırdan kente göçü tersine çevirebiliriz. Ülkenin kuruluşunda ekonomik gelişmenin temeli olan tarım, 1970'lerden sonra gözden çıkarılmaya başlandı. Destekler azalmaya, çiftçi tarlasını bırakıp şehirlere göçe başladı. Ucuz işgücü olarak şehirlerin varoşlarına sığınan köylüler kötü yaşam koşulları altında hayatta kalmaya çalıştı. Çiftçimiz ürettiğinden para kazansaydı, tarlasından koparılmasaydı bu kadar yıkıcı yara almazdık. Cumhuriyet'in ilk yıllarından itibaren tarım politikalarıyla dünyada kendi kendine yeten 7 ülkeden biriydik. Bu hale geldik şimdi."

CHP'li Orhan Sarıbal

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türkiye’de bir ilk! ÖRKOOP mobil çiğ süt otomatı “Möö” yü hizmete sundu.
Türkiye’de bir ilk! ÖRKOOP mobil çiğ süt otomatı “Möö”...
Başkan Özcan çalışmaları yerinde inceledi.
Başkan Özcan çalışmaları yerinde inceledi.