Kuyucak’ta bulunan Pithos, Afrodisias’a teslim edildi

Kuyucak'ta bulunan Pithos, Afrodisias'a teslim edildi

16 Mart 2021 - 20:52

Kuyucak'ta bulunan Pithos, Afrodisias'a teslim edildi

Aydın'ın Kuyucak ilçesinde bulunan ve Yunanca'da saklama kabı anlamına gelen pithos, Afrodisias Müze Müdürlüğü’ne teslim edildi.

Tarihçi Heredot’un, “Gökyüzünün altındaki en güzel yeryüzü” ifadesini kullandığı Aydın binlerce yıldır ev sahipliği yaptığı medeniyetlerin beşiği olarak antik kentleriyle adından söz ettiriyor. 


Yapılan çalışmalar sonucunda kültürel mirasın her geçen gün yüzüne çıktığı Aydın’da Kuyucak ilçesinden heyecanlandıran bir haber geldi.


Antik çağlarda pişmiş topraktan yapılan içerisinde tahıl, yağ ve şarapların muhafaza edildiği küpler olarak adlandırılan pithosların bir örneği Kuyucak'ta ekiplerin çalışması sırasında bulundu.

Tarihin saklama kapları olarak betimlenen pithos, Afrodisias Müze Müdürlüğüne teslim edildi.

“Daha yakın tarihli olabileceğini tahmin ediyoruz”

Kuyucak'ta bulunan pithos hakkında bilgi veren Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Umut Tuncer, “Karbon 14 testi yaptırmadan kesin konuşmak çok sağlıklı olmayabilir ama bizim de fikirlerimiz var. Pithosun, Milat’tan önce 3 bin yıllardan başlayıp Helenizm, Roma, Bizans hatta Osmanlı dönemlerinde kullanıldığını biliyoruz. Pithoslar bizim testi kültürünün bir benzeridir. Bakliyatları soğuk tutabilmek için kullandıklarını da biliyoruz. Pithosun etrafında Osmanlı döneminden kalma bir gözetleme kulesi var. Bu da daha yakın dönemden olduğunu anlatıyor. Belki Osmanlı döneminden kalma olabilir ama çok daha eski de olabilir. Tam emin değiliz. Etrafındaki ipuçlarından daha yakın tarihli olabileceğini tahmin ediyoruz.  Ekiplerimiz konu üzerinde çalışıyor ve 1 ay içerisinde kesin bilgilere ulaşacağız” diye konuştu.


“Görmenizi bekliyoruz”

Vatandaşları Afrodisias Müzesi’ne pithosu  incelemeye davet eden Tuncer, "Bugün Kuyucak ilçemizde ekiplerimizin çalışmasında bir "Pithos" bulduk. Antik dönemde saklama kabı olarak kullanılan Pithos'un Afrodisias Müzemize ulaşımını sağladık. Müzemizde onu görmenizi bekliyor" ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x