KYK yurt başvuruları başladı mı? 2020 KYK burs, yurt ve kredi...

KYK yurt başvuruları başladı mı? 2020 KYK burs, yurt ve kredi başvuruları ne zaman?

KYK yurt başvuru tarihleri, YKS yerleştirme sonuçlarının açıklanmasıyla gündeme taşındı. Devlet tarafından verilen yurt imkanından faydalanmak isteyen üniversite öğrencileri KYK yurt başvuruları ne zaman? sorusunun yanıtını araştırıyor. Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) öğrencilere maddi olarak burs ve kredi imkanı da tanıyor. Peki KYK burs ve kredi başvuruları başladı mı?

30 Ağustos 2020 - 23:28

KYK yurt, burs ve kredi başvurusunda bulunmaya hazırlanan üniversite öğrencileri KYK’dan yapılacak tarih açıklamasını heyecanla bekliyor. Özellikle şehir dışında üniversite kazanan öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından tahsis edilen yurt imkanından faydalanmak istiyor. KYK başvurusunda bulunacak adaylar  mal varlığı, maddi durum, ailenin gelirine göre değerlendiriliyor. Üniversite eğitimleri süresince öğrenciler maddi açıdan zorlanmaması için devlet tarafından geri ödemeli veya geri ödemesiz olarak yardım yapılıyor. Peki KYK burs ve kredi başvuruları ne zaman başlayacak? İşte devlet tarafından sağlanan imkanlardan faydalanmak isteyen adaylar için başvuru tarihleri 2020!

 

KYK YURT VE BURS BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü yaptığı açıklamada bu yıl yaşanan pandemi süreci sebebiyle Yükseköğretim Kurulu’nun açıklayacağı akademik takvime göre KYK yurt ve burs başvurularının yapılacağını duyurdu. Yapılan açıklamada ’Bakanlığımız, ailelerinin bizlere emanet ettiği yüz binlerce üniversiteli gencimizin sağlık, huzur ve güvenliği için tüm tedbirleri almaktadır” ifadelerine yer verildi.

KYK YURT BURS VE KREDİ BAŞVURUSU NEREDEN YAPILIR?

Kredi ve Yurtlar Kurumu başvuruları e-Devlet üzerinden gerçekleşiyor.  TC kimlik numaranız ve e-Devlet şifre ile giriş yapan adaylar  karşılarına gelen ekranda yer alan formu doldurarak başvurularını tamamlıyor. 

 

E-DEVLET  2020 YURT BURS VE KREDİ BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYINIZ

KİMLER YURT BAŞVURUSUNDA BULUNABİLİR?

1. Yükseköğretim Kurumları Sınavına girerek ilk defa bir yükseköğretim programına girmeye hak kazanan hazırlık, birinci sınıf öğrencileri ile ara sınıf öğrencilerinin yurt başvuruları; Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından sınav sonuçları açıklandıktan sonra e-devlet portalı üzerinden yapılmaktadır. Normal öğrenim süresinde öğrenimlerini tamamlayamayan öğrencilere bir öğretim yılı daha yurtlarda barınma imkânı sağlanır, bu öğrenciler ara sınıf öğrencileri ile birlikte başvuru yapacaklardır.

2. ÖSYM tarafından ek kontenjanla bir yükseköğretim programına yerleştirilen öğrenciler,

3. Özel yetenek sınavı ile yükseköğretim kurumlarına giren öğrenciler, lisansüstü öğrencileri, yatay ve dikey geçiş yapan öğrenciler,

4. Başvurularını Genel Müdürlükçe belirlenecek süre içinde e-devlet portalı üzerinden yapacaklardır.

5. Değerlendirme sonuçları; Kurumumuz internet sayfası http://sonuc.kyk.gov.tr adresinden duyurulmaktadır.

 

KYK YURTLARI ÖNCELİKLİ OLARAK KİME ÇIKIYOR?

KYK yurt başvurusu yapan öğrencilerin başarı durumu, sosyal ve gelir durumu ile ilgili sunduğu bilgiler 11 farklı kurumdan elektronik teyit edilerek değerlendirilmektedir. KYK yurtlarında seçim sürecinde bazı adaylar önceliklidir. İşte “öncelikli öğrenciler kategorisinde yer alan öğrenciler;

Şehit ve gazi çocuğu, gaziler,

%40 ve üzerinde engelli olduğu tespit edilen öğrenciler,
Lise ve dengi öğrencilerini Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı yetiştirme yurtlarında kalarak tamamlayanlar veya devlet koruması altında olan öğrenciler,
Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlayanlar,
Lisanslı Milli veya Amatör sporcular,
Gönüllü güvenlik korucusu olarak çalışan ve çalışırken vefat edenlerin, gönüllü güvenlik korucusu olarak emekliye ayrılan ve emekliye ayrıldıktan sonra vefat edenlerin çocukları,

KYK YURT ÜCRETLERİ NE KADAR?

KYK yurt ücretleri kalınacak yurdun yarı özel ve tam KYK olmasına göre değişiklik gösteriyor.  2019 Ağustos ayı itibariyle açıklanan oranlara göre KYK olarak adlandırılan yurtların ücretleri 200 TL’den başlarken, yarı özel KYK yurtlarının aylık ücreti 340 TL’ye kadar çıkabilmektedir. KYK yurt  ücretlerini 1 yıllık peşin olarak ödenmesi durumunda yüzde 20 oranında indirimden faydalanılıyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sinem Kobal'dan hamilelik pozları
Sinem Kobal'dan hamilelik pozları
TÜGİAD, Ege’de buluştu…
TÜGİAD, Ege’de buluştu…