Madde bağımlığında belirtiler önem taşıyor! Uzmanlar uyardı:...

Madde bağımlığında belirtiler önem taşıyor! Uzmanlar uyardı: Tedavi edilebiliyor

Madde ve alkol kullanım yaşının ülkemizde giderek düştüğünü söyleyen uzmanlar, bağımlılığın utanılacak bir şey olmadığını söyleyerek, durumun hastalık olarak ele alınmasını ve bağımlılığın tedavi edilebilir bir rahatsızlık olduğuna dikkat çekti.

14 Ekim 2020 - 08:49

Yapılan araştırmalar, çocukların ortaokul çağı olarak tanımlanan 13-14 yaşlarındayken madde ve alkol ile tanıştığını ortaya koyuyor. Bağımlılığın utanılacak bir şey olmadığını belirten uzmanlar, bir beyin hastalığı olarak değerlendirilmesi gerektiğini vurguluyor. Madde bağımlılığının bazı belirtilerle fark edilebileceğine dikkat çeken uzmanlar, “Uyku ve çalışma saatleri, okul düzeni, para harcama alışkanlıkları gibi günlük yaşam alışkanlıkları değişiyor” uyarısında bulunuyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Psikiyatri ve AMATEM Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Alptekin Çetin, madde, alkol ve davranış bağımlılıkları ile ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.

ZARAR GÖRECEKLERİNİ BİLEREK DEVAM EDİYORLAR

Bağımlılığı sadece madde bağımlılığı olarak değil de alkol ve davranış bağımlılığı olarak da değerlendirmek gerektiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Alptekin Çetin, “Aynı zamanda alkol ve davranış bağımlılığı dediğimiz kumar olabilir ya da farklı davranış bağımlılıkları da bu hastalık grubunun içine giriyor. Kişilerin bu tip maddeleri, alkolü, kumarı veya farklı davranış sorunlarını zarar gördüklerini bilmelerine rağmen günlük hayatlarını olumsuz etkileyecek şekilde devam ettirmeleri, kullanmaları, buna bağlı olarak da sağlıklarının etkilenmesiyle beraber hastalık dediğimiz durum ortaya çıkıyor” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mesut Yılmaz hayatını kaybetti
Mesut Yılmaz hayatını kaybetti
Dilay Kemer kimdir? Son dakika FB TV sunucusu Dilay Kemer hayatını kaybetti
Dilay Kemer kimdir? Son dakika FB TV sunucusu Dilay Kemer hayatını...