Marketlerde poşet devri kapanıyor!

Marketlerde poşet devri kapanıyor!

Türkiye Çevre Ajansı, sıfır atık hedefi doğrultusunda büyük tasarruf sağlayan ücretli poşet uygulamasından sonra içecek ambalajlarına da depozito düzenlemesi getirildiğini duyurdu

25 Aralık 2020 - 11:30 - Güncelleme: 25 Aralık 2020 - 12:02

Türkiye Çevre Ajansı, sıfır atık hedefi doğrultusunda, depozito bedeli alınarak piyasaya sürülen ürünlerin tüketilmesi sonrasında iade alınması ve depozito bedelinin geri ödenmesine dayalı sistem üzerinden çalışacak. Ajans depozito yönetim sistemi kuracak ya da kurduracak. Ajans, ‘ceza ve ihalelerden yasaklama’ hükümleri hariç, Kamu İhale Kanunu hükümlerine tabi olmayacak. Depozito yönetim sisteminin kurulması, işletilmesi ve faaliyetlerine ilişkin yapacağı alım ihalelerinin usul ve esasları Cumhurbaşkanınca belirlenecek. Sistemin başlangıç yılı ise salgın nedeniyle bir yıl süreyle ertelenecek.


MARKETTE KÂĞIT TORBA DÖNEMİ BAŞLIYOR 

 Çevre Komisyonu başkanı Muhammet Balta Ücretli poşet uygulamasının ardından ücretsiz tek kullanımlık poşette büyük bir artış yaşandı bunu önlemek için yeni yönetmelikle kağıt torba kullanımı zorunlu hale geliyor açıklamasını yaptı. Yasayla beraber internet alışverişlerine de poşet ücreti geliyor. Satılacak ürünün içerik kısmında belirtilecek olan bu sistemde tıpkı marketlerde olduğu gibi poşet fiyatı 25.krş olacak aykırı davranan işletmelere ise 3 bin liradan 30 bin liraya kadar ceza para cezası uygulanacağı açıklandı. 

Kaynak: egehaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir Tabip Odası’ndan Koronavirüs açıklaması!
İzmir Tabip Odası’ndan Koronavirüs açıklaması!
İzmir’de kaç kişiye koronavirüs aşısı yapıldı?
İzmir’de kaç kişiye koronavirüs aşısı yapıldı?