Matematikçiden ayakta yolcu kısıtlamasına ‘sayaç’ önerisi

Matematikçiden ayakta yolcu kısıtlamasına ‘sayaç’ önerisi

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ın corona virüsü salgını tedbirleri kapsamında “Toplu taşımada tüm illerimizde ayakta yolcu alınmasına kesinlikle müsaade edilmeyecektir” açıklamasında bulundu. Valiliklere gönderilen yeni genelgeye göre minibüs, midibüs, otobüslerde ayakta yolcu alınmasına kesinlikle müsaade edilmeyecek. Metro, tramvay, metrobüslerde ise ayakta yolcu sayısını il/ilçe umumi hıfzıssıhha kurulları belirleyecek. 1 Haziran itibariyle Türkiye’nin 81 ilinde […]

11 Eylül 2020 - 09:31

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ın corona virüsü salgını tedbirleri kapsamında "Toplu taşımada tüm illerimizde ayakta yolcu alınmasına kesinlikle müsaade edilmeyecektir" açıklamasında bulundu.

Valiliklere gönderilen yeni genelgeye göre minibüs, midibüs, otobüslerde ayakta yolcu alınmasına kesinlikle müsaade edilmeyecek. Metro, tramvay, metrobüslerde ise ayakta yolcu sayısını il/ilçe umumi hıfzıssıhha kurulları belirleyecek. 1 Haziran itibariyle Türkiye'nin 81 ilinde toplu taşıma araçları için “Koltuk sayısı kadar oturan yolcu, ayakta yolcu sayısı ise 3 te 1” kuralı getirilmişti.

İSTANBUL DA 120 BİN KOLTUK VAR

İstanbul'da birbirinden farklı 814 otobüs hattında 5 bin 697 araçla günlük 3 milyon 785 bin kişi seyahat ediyor. Bir otobüste ortalama 20 koltuk olmak üzere toplamda 120 bin koltuk var ve araçların dörtte üçü ayakta yolcuya göre planlanmış durumda.

“Bir vatman ayakta yolcu sayısını nasıl hesaplar?” sorusunu cevaplayan matematikçi ve eğitimci Cengiz Topdemir sayaç önerisinde bulundu. (FOTO: SÖZCÜ)

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“ÇERÇİOĞLU’NA SAYGI DUYMAYI ER YA DA GEÇ ÖĞRENECEKSİNİZ”.
“ÇERÇİOĞLU’NA SAYGI DUYMAYI ER YA DA GEÇ...
Akçay Kenarında Bulunan Okaliptus Ağaçları Jeotermal Sahası İçin mi Kesildi?
Akçay Kenarında Bulunan Okaliptus Ağaçları Jeotermal Sahası...