Meme kanseri belirtilerine dikkat! Memede akıntı varsa...

Meme kanseri belirtilerine dikkat! Memede akıntı varsa...

Meme kanseri belirtileri arasında yer alan memede ağrı ve şişliğin kadınları endişelendirdiğini ancak meme başı akıntısının da belirtiler arasında yer aldığını söyleyen uzmanlar, konu ile ilgili uyarılarda bulundu. Bu belirtilerin altında farklı nedenlerin de yatabileceğini söyleyen Doç. Dr. Fatih Levent Balcı, asıl problemin kaynağının kısa sürede tespit edilip tedavi sürecinin başlatılmasının büyük önem taşıdığına dikkat çekti.

14 Ekim 2020 - 08:49

Erken evre meme kanserlerinin habercisi olabilen meme başı akıntısında duktoskopi uygulaması hızlı teşhis ve tedavi imkanı sağlıyor. Memorial Şişli Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü Meme Sağlığı Merkezi’nden Doç. Dr. Fatih Levent Balcı “15 Ekim Dünya Meme Sağlığı Günü” nedeniyle meme akıntısı sebepleri ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Kadınların büyük kısmında hayatlarının belirli dönemlerinde meme başı akıntısı görülmektedir. Ancak pek çok kadın bunu önemsememektedir. Oysa meme başı akıntıları doğal bir süreçten kaynaklanabildiği gibi bazı sorunların da belirtisi olabilmektedir. Akıntının iki memeden, çok kanaldan gelmesi, yağlı ve süte benziyor olması meme kanseri dışında hormonal veya psikosomatik nedenlere işaret edebilmektedir. Ancak tek memeden kanlı ya da açık renkte bir akıntı varsa bu altta yatan muhtemel erken evre meme kanserini belirtisi olabilmektedir.

MEME BAŞI AKINTISI SEBEPLERİ ARAŞTIRILMALI

Hormonal ya da psikosomatik nedenlere bağlı meme başı akıntıları genelde iki memeden gelmektedir ve iki tarafta da sütsü renkte olmaktadır. Kişi lohusa değilse ve bu renkte bir akıntı geliyorsa bunun hormonal veya diğer olası nedenleri mutlaka araştırılmalıdır. Bu tarz akıntılarda meme kanseri olasılığı yüzde 5-10 arasındadır. Ancak bu tür milimetrik kanserlerin tanısı oldukça zordur. Hatta bu “mini kanserler” ultrason, mamografi ve ya MR’da görünemeyebilir. İşte bu noktada akıntının olduğu süt kanalından girilerek görüntüleme yapılan “duktoskopi” hayat kurtarıcı olabilmektedir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Seferihisar'da çıkan yangında iki ev kullanılamaz hale geldi
Seferihisar'da çıkan yangında iki ev kullanılamaz hale geldi
Sözleşmeli personele Danıştay’dan müjde
Sözleşmeli personele Danıştay’dan müjde