Meme kanserinde meme alınmadan tedavi mümkün mü? İşte cerrahi...

Meme kanserinde meme alınmadan tedavi mümkün mü? İşte cerrahi işlem gereken noktalar

Meme kanseri tedavisinde gelişen teknolojik gelişmeler sayesinde cerrahi işlem uygulama sayısı giderek azalıyor. Memenin alınması gerekmeden uygulanan tedavi yöntemleri sayesinde hastaların sağlığına kavuşabildiğine dikkat çeken uzmanlar, artık meme kanseri tedavisinde meme dokusunu korumanın mümkün olduğunu söyledi.

16 Ekim 2020 - 08:16

Tıpta ve teknolojide yaşanan gelişmelere hekimlerin bilgi ve tecrübeleri de eklenince, meme kanseri tedavisinde ‘hayal’ denilenler son yıllarda hızla gerçeğe dönüşüyor. Günümüzde her 8 kadından birinde görülen meme kanserinde erken teşhisin önemine yönelik farkındalık yaratmak amacıyla her yıl Ekim ayı Meme Kanseri Farkındalık Ayı, 15 Ekim de Dünya Meme Sağlığı Günü olarak kutlanıyor. Acıbadem Üniversitesi Meme Araştırma Enstitüsü Başkanı ve Acıbadem Maslak Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Cihan Uras, son yıllarda cerrahi tedavide meydana gelen gelişmeler sayesinde her meme kanserinde memenin alınmasının gerekmediğini belirtirken, memenin tamamının alınması gereken durumlarda ise hastanın kendi dokusundan doğal meme yapmanın mümkün hale geldiğini, böylece estetik ve psikolojik sorunların da önüne geçilebildiğini vurguluyor. Prof. Dr. Cihan Uras, meme cerrahisinde en yeni gelişmeleri anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

MEME DOKUSU KORUNABİLİYOR

Eskiden tümör boyutu büyük olduğu durumlarda memenin tamamı alınıyordu ancak günümüzde tümör boyutu meme boyutuna uygun orana sahip hastalarda yeni geliştirilen onkoplastik cerrahi tekniği sayesinde meme dokusu korunabiliyor. Prof. Dr. Cihan Uras “Standart meme koruyucu cerrahiden farklı olarak onkoplastik cerrahide meme dokusu çeşitli yöntemlerle şekillendirilerek hem hastanın meme kaybı önlenmiş olmakta hem de daha estetik görünüm sağlanabilmektedir. Bu yöntemle büyük memeler küçültülerek radyoterapi uygulamaları da kolaylaştırılmaktadır” diyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MUĞLA İYİ PARTİ VE CHP CUMHURİYET BAYRAMINI BİRLİKTE KUTLAYACAK
MUĞLA İYİ PARTİ VE CHP CUMHURİYET BAYRAMINI BİRLİKTE...
Şampiyonlar Ligi'nde ilk hafta maçları tamamlandı
Şampiyonlar Ligi'nde ilk hafta maçları tamamlandı