Meteroloji’den Turuncu Kod Uyarısı

Meteroloji'den Turuncu Kod Uyarısı

21 Mart 2021 - 20:15

Muğla, İzmir, Aydın’a sarı kodlu Manisa, Afyonkarahisar, Uşak ve Kütahya’ya turuncu kodlu uyarı yapıldı!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü( MGM) 22 Mart tarihi için birçok ile fırtına uyarısında bulundu. Resmi kurum tarafından yapılan uyarılarda ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması, soba ve baca gazı kaynaklı zehirlenme riski ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği bildirildi. MGM resmi internet sayfası üzerinde uyarılar Muğla, İzmir, Aydın için sarı kodlu Manisa, Afyonkarahisar, Uşak ve Kütahya için turuncu kodlu olmak üzere yayınlandı.MGM son değerlendirmelerinde Pazartesi günü için birçok ile fırtına uyarısında bulundu. Kurum tarafından yapılan uyarılarda, “Yarın (Pazartesi) sabah saatlerinden itibaren rüzgarın; güney ve güneybatı (lodos) yönlerden Marmara’nın güneyi, Ege, Batı Akdeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu ile Batı ve Orta Karadeniz’in iç kesimlerinde kuvvetli ve yer yer fırtına (50-80 km/sa), Marmara’nın güneydoğusu, İç Ege ile İç Anadolu’nun güneyinde kısa süreli kuvvetli ve tam fırtına (70-100 km/sa) şeklinde esmesi beklendiğinden ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması, soba ve baca gazı kaynaklı zehirlenme riski ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.” İfadeleri kullanıldı. Ayrıca MGM resmi internet sayfası üzerinde uyarılar Muğla, İzmir, Aydın için sarı kodlu Manisa, Afyonkarahisar, Uşak ve Kütahya için turuncu kodlu olmak üzere yayınlandı.


SARI KOD NEDİR?

Hava durumu potansiyel tehlikelidir: Tahmin edilen meteorolojik hadise olağandışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli olunmalıdır.


TURUNCU KOD NEDİR?

Hava durumu tehlikelidir: Tahmin edilen meteorolojik hadise sıklıkla görülmemektedir. Hasar ve kayıpların oluşması muhtemeldir. Çok tedbirli olmalı, güncel meteorolojik koşullar ve tahminler takip edilmelidir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x