MHP’li Hasan Kalyoncu’dan Acil Eylem Planı Önerisi

MHP'li Hasan Kalyoncu'dan Acil Eylem Planı Önerisi

MHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Hasan Kalyoncu, yağışların felakete dönüşmemesi için acilen hayata geçirilmesi gereken 12 maddelik önerilerde bulundu...

03 Şubat 2021 - 14:14

Prof. Dr. Kalyoncu,  İzmir’de meydana gelen aşırı yağışların felakete dönüşmesini önlemek üzerine 12 maddelik bir öneride bulundu.

Prof. Dr. Kalyoncu’nun açıklamaları şu şekilde:
Maalesef İzmir'i yine sel aldı. Konu halk için afettir ancak görevli kurumlar açısından önlem alınması gereken risktir. Sorumluluk sahipleri afet veya felaket sözlerine sığınamaz.
Kentsel alanlarda aşırı yağışın bir afete dönüşmemesi için alınması gereken acil önlemleri başta belediyeler olmak üzere sorumluların dikkatine sunuyorum. Bu önerileri ve uyarıları yaklaşık iki yıldır mecliste de, medyada da defalarca gündeme gündeme getirdik.
Bunlar acilen hayata geçirilmeli ve kalıcı çözüm için aklıselim ve uzmanlık bir araya getirilmelidir. Halk doğal afetlere karşı biçare ve yalnız bırakılmamalıdır.
1) Kuru dere yataklarından geçen yollarda köprüler yapılmalı ve kuru dere yataklarının getireceği sel hesaplanarak çevresinde önlem alınmalı,
2) Kapatılan dere yatakları tekrar planlanmalıdır,
3)Yağış rejiminin değişmesi nedeni ile bir ayda yağan yağmur bir saatte yağabilmektedir. Dere yatakları ve çevresi bu duruma göre yeniden planlanmalıdır.
4) Alt geçit, menfez, toplu ulaşım alanları vb. alanların drenaj sistemlerinin en kötü senaryoya göre planlanması gerekmektedir,
5) Yağmur suyu toplama sistemlerinin kanalizasyondan tamamen ayrılması ve bu hatların yağış rejiminin değişimine paralel planlanması, depolanabilen kısmının depolandıktan sonra şehre zarar vermeden alıcı ortama aktarılması gereklidir,
6) Su taşkınlarını önlemek, şehri muhtemel afetlerden korumak için sel kapanları gibi mühendislik uygulamaları yapılmalıdır.
7) Yapılan planlamalara iklim değişikliği katsayısı hesaplanarak mutlaka eklenmeli ve imar planları bu hesaplamalara göre düzenlenmelidir.
8) Dere yataklarının çevresindeki yerleşim gözden geçirilmeli ve riskli alanlar tahliye edilmelidir.
9) Şehirlerde yağmur sularının biriktiği alanlar belirlenerek drenaj sistemleri ile bu birikim tahliye edilmelidir.
10) Dere yataklarına hafriyat ve benzeri malzemelerin atılması engellenmelidir.
11) Şehir merkezlerinde kapalı kanallar yerine açık kanal sisteminin tercihen ıslah edilmiş doğal dere yataklarında planlanarak uygulanmalıdır.
12) Cadde, yol ve köprülerde suyun birikmesini engelleyecek drenaj sistemlerinin oluşturulması gereklidir.

 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x