MUÇEP ORMANLAR İÇİN MİLLETVEKİLLERİNİ GÖREVE ÇAĞIRDI

MUÇEP ORMANLAR İÇİN MİLLETVEKİLLERİNİ GÖREVE ÇAĞIRDI

TBMM’de yer alan Milletvekillerini göreve davet eden imza kampanyası açıklamasında: “İklim değişikliğine, orman yangınlarına ve doğa talanına karşı lütfen

13 Temmuz 2019 - 12:56

                Muğla Çevre Platformu (MUÇEP),  son günlerde yaşanan orman yangınlarının ardından bir imza kampanyası başlattı. 

                Özellikle TBMM’de yer alan Milletvekillerini göreve davet eden imza kampanyası açıklamasında: “İklim değişikliğine, orman yangınlarına ve doğa talanına karşı lütfen harekete geçin!
                Dalaman ve Göcek arasında bir gecede bin hektardan fazla kızıl çam ormanı ile birlikte milyonlarca can yok oldu. Zarar gören ekosistemin doğal olarak yenilenmesi yüzlerce yıl alacaktır.
                 Kaybımız ve acımız çok büyük. Ülkemizde yaşadığımız, aslında insan odaklı “doğal” felaketlerin yaşanma sıklığı son yıllarda hızla artiyor. Bu felaketlerle baş edebilmek için varoluş nedenimiz olan doğaya hunharca saldıran politikaların derhal değiştirilmesi gerektiğini,  doğa kendi dayatmaktadır.
                Bu gidişin değiştirilmesi için Sayın Milletvekillerini göreve davet ediyoruz. Tüm dünyanın ortak sorunu olan iklim değişikliğine ve bunda sorumluluğu olan hükumet politikalarına  dikkatlerinizi çekerek, aşağıda ifade ettiğimiz yasal düzenlemelerin acilen gerçekleşmesini istiyoruz.
                Yanan orman alanları birçok kez görüldüğü gibi, birkaç yıl sonra imar izni ile konut yapımına, turistik tesislere tahsis edilerek, talana izin verilmiştir. “Yanan orman alanları hiçbir şekilde ve hiçbir gerekçe ile imara açılmayacaktır” şeklinde derhal bir yasa çıkarılmalıdır. Yanan orman alanlarının ekosisteminin yenilenmesi için her türlü tedbir alınmalıdır.
                Orman yangınları ile daha etkin mücadele için, bu felakette de bir kez daha çok net bir eksiklik olarak ortaya çıktığı gibi, mutlaka gece görüş donanımı olan yangın söndürme uçak ve helikopterleri alınmalıdır.
                Hükümetin orman, kıyı ve doğal sit alanlarını sermaye aracı olarak görmesi, torba yasalar ile doğal sit alanlarının koruma derecelerini düşürerek, imar barışı adı altında  sürekli yasal düzenlemeler yapması sonucunda doğa koruma alanları hızla tahrip edilmekte, kasti orman yangınları ve kaçak yapılaşma artmaktadır. Doğayı tahrip eden bu yasal düzenlemeler derhal geri çekilmelidir.
"Koruma kullanma dengesi” adı altında doğa koruma alanlarının kontrolsüzce kullanıma açılması dengenin hep insan kullanımı yönünde bozulmasına yol açmakta ve aşırı insan baskısı bu tür felaketlere davetiye çıkarmaktadır. Doğa koruma alanları için ekolojik taşıma kapasitesi net olarak belirlenmelidir.
                İklim değişikliğini tetikleyen fosil yakıt kullanımından derhal vazgeçilmeli, termik santraller kapatılmalı, enerjinin verimli kullanılması için politikalar geliştirilmeli ve enerji üretiminde doğaya olumsuz etkisi en az olan enerji kaynaklarına yönelinmelidir.
                Toplum kesimlerinin en geniş katılımı ile en kısa zamanda ekolojik odaklı yeni bir anayasa hazırlanmalıdır.” denildi.Ata SEVGİ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
7 GENÇ PROFESYONEL OLDU
7 GENÇ PROFESYONEL OLDU
Köye dönüşe proje desteği
Köye dönüşe proje desteği