Muğla’nın Antik Kenti İasos’ta Liman Tepkisi

Muğla'nın Antik Kenti İasos'ta Liman Tepkisi

Muğla Milas'ta bulunan İasos Antik Kentinin bağlı olduğu Kıyıkışlacık Köyünde yapılması planlanan maden limanına köylülerin tepkisi devam ediyor...

19 Ocak 2021 - 16:03

Muğla valiliğinin ÇED kararı ortalığı karıştırdı. İasos Antik Kentinde yapılması planlanan maden limanı için verilen karar köylüleri harekete geçirdi. Muğla Milasta, İasos Antik Kentinin kalıntılarının bulunduğu yerleşim yeri Kıyıkışlacık köyüne, bir maden şirketi tarafından 'yük tahmil ve tahliye iskelesi' yapılması tartışmaları sürüyor. Şirketin, geçen yıl başlattığı çevresel etki değerlendirme süreci, bölge halkının itirazları sonucu durdurulurken Muğla Valiliği’nin, 4 Ocak günü 'ÇED gerekli değildir' kararı huzursuzluğu arttırdı. Kararı yargıya taşımak için hazırlanan köylüler eylem yaptı. 


Limanın yapılacağı alanda toplanan vatandaşların “Limana Hayır” eyleminde konuşan Kıyıkışlacık mahalle muhtarı Halis Şahin, Bölge halkının geçimini balıkçılık ve turizmle sağladığı, bölgenin alt yapısının sanayi bölgesine uygun olmadığını ve bölgedeki zeytinyağı üretiminin Avrupa birliği tarafından tescillendiğini belirterek limanın engellenmesi için cumhurbaşkanına çağrıda bulundu. Muhtar Şahin "Bu nedenle yapılmak istenen 'maden ve nakliye projesi' bütün bölgenin ölümüne neden olacaktır. Güllük Körfezi'nde yapılmak istenen ikinci limanda ısrarcı olunmasını anlayamıyoruz. Bu projenin hem Muğla Büyükşehir Belediyesi hem de Milas Belediyesi'nde tüm partilerin oybirliğiyle reddedildiği bir proje olduğunu belirtmek isterim" dedi. 

Kaynak: ANKA Haber Ajansı

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Daha sıkı önlemler gündemde!
Daha sıkı önlemler gündemde!
İngiltere varyantı tespit edilen vakalara karantina sonrası test şartı kalktı
İngiltere varyantı tespit edilen vakalara karantina sonrası test...