Nazilli’de 88 araçlık otopark projesine tepki

Nazilli'de 88 araçlık otopark projesine tepki

15 Mart 2021 - 21:17

Nazilli'de 88 araçlık otopark projesine tepki

İnşaat Mühendisleri Odası Aydın Şube Başkanı Özlenen Alcı, Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin Nazilli İstasyon Meydanı’nda 88 araçlık yer altı otoparkı projesini sert sözlerle eleştirdi.

 Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin Nazilli İstasyon Meydanı’nda hayata geçireceği  yer altı otoparkı ve meydan projesine,  İnşaat Mühendisleri Odası Aydın Şube Başkanı Özlenen Alcı’dan sert tepki geldi.


“Ya paranız çok, ya da canınız sıkılıyor”


Yaklaşık 15 milyon TL’ye mal olması beklenen ve 88 araç kapasiteli otopark projesinin yüksek maliyetine değinen  Alcı, “Ya paranız çok, ya da canınız sıkılıyor. Anket yapmanıza gerek yok. Herhangi bir Nazilli vatandaşına  sorun. Burada otopark olmaz. Burada yeraltı otoparkı pahalıya çıkar. 88 arabalık otopark buranın işini görmez. 88 araç, buradaki bankacıların arabalarına bile yetmez der” diye konuştu.


“Aydın araç başına 170 bin lira harcayacak”


Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin 15 Mayıs Mahallesi’nde yaptığı 700 araç kapasiteli otopark projesini örnek gösteren Alcı, “Denizli o projeyi 13 milyon 600 bin liraya mal etmiş. Aydın Büyükşehir Belediyesi, Nazilli’de 88 araç kapasiteli otoparkı 15 milyon liraya mal edecek. Denizli araç başına 20 bin lira, Aydın araç başına 170 bin lira harcayarak otopark maliyeti çıkıyor. Fark büyük” sözlerini kaydetti.


Alcı konuşmasını şöyle sürdürdü; “Ekonomik katlı otopark yapmak varken, yeraltı otoparkı yaparsan pahalıya çıkar. İlçenin göbeğinde, her yeri binalarla çevrili yerde otopark yaparsan pahalıya çıkar. Zemini kötü alanda jet graut ve diyafram perdesi derken maliyeti yükseltirsin.”


ASTİM alt geçidi inşaatını hatırlatan Alcı, geoteknik raporun hatalı olmasından dolayı süre ve maliyette yaşanılan sorunların bu projede de yaşanabileceğinin belirtti.


“Ben yaptım oldu demeyi, artık bırakmak lazım”


Otopark projesine ilişkin kendi fikirlerinin de olduğunu vurgulayan Alcı, “Otoparkı biraz daha uzatın. Alt geçit yapın. Yolda en az 500 araçlık otopark alanı çıkar. Diyebilir miyim? Demek için, önce bu bölgede fizibilite çalışması yapmak lazım. Alternatif otopark alanları belirlemek lazım. Bunların arasında maliyet analizi yapmak lazım. Otoparkı tam merkeze değil merkeze yakın girişi-çıkışı çevre yoluna bağlantılı olan yolların bulunduğu alanlarda katlı otopark yapmak lazım.En önemlisi vatandaşa, ilçe belediyesine, üniversitelere, odalara, diğer kamu kurumlarına sormak lazım. Ben yaptım oldu demeyi, artık bırakmak lazım” ifadelerine yer verdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x