NAZİLLİ TİCARET ODASI YÜKSEK İSTİŞARE TOPLANTISI YAPILDI.

NAZİLLİ TİCARET ODASI YÜKSEK İSTİŞARE TOPLANTISI YAPILDI.

17 Ocak 2021 - 17:20

NAZİLLİ TİCARET ODASI YÜKSEK İSTİŞARE TOPLANTISI


AYDIN MİLLETVEKİLİ B.KUVVET ERİM’İN KATILIMIYLA GERÇEKLEŞTİ


Nazilli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nuri ARSLAN başkanlığında yapılan toplantıya Ticaret Odası İstişare Kurulu üyeleri ile Ticaret Odası Meslek Komitesi Başkanları katıldı.


Milletvekili B.Kuvvet ERİM toplantıda; bölgemizin kalkınması ve gelişmesi için yürüttüğü çalışmalar hakkında ayrıntılı bilgilendirme yaptı ve kurul üyelerinin sorularını cevapladı.


Toplantı gündemi; bölgemizin gelişimi için yapılması talep edilen çalışma ve projelerin durumu hakkında bilgi almak ve ayrıca Ticaret Odasına kayıtlı işletmelerin pandemi sürecinde yaşadıkları sorunlar ile ilgili alınması istenen önlemlerin Milletvekiline sunulması idi. Odaya kayıtlı küçük ve orta ölçekli işletmelerden alınan görüş ve talepler maddeler halinde görüşüldü. Sn. ERİM yaptığı açıklamalarda ; pandemi süreci ile ilgili çalışmaların devam ettiğini, bu süreçten bazı sektörler hariç tüm meslek gruplarının ve iş kollarının olumsuz etkilendiğini, bütçe imkanları dahilinde her kesime eşit imkanlar verilmeye çalışıldığını, tekrar düzenlenmesi gereken destekler olabileceğini bunu da karşılıklı diyalog ile çözeceklerini ifade etti. Ayrıca Nazilli Sümerbank Fabrikasının bölge ekonomisine kazandırılması için önemli sanayi gruplarıyla görüşmeler yaptığını, olumlu sonuçlar elde edileceğine inandığını söylerken, Aydın-Denizli Otobanının Nazilli geçiş bölgesinde NTO’ nun uzun süredir dile getirdiği “yerel ürünlerin satışıyla ilgili alanların” tahsis edileceği müjdesini verdi. Nazilli Uzun Yaşam Köyü projesinin olumlu bir şekilde ilerlemesi için elinden gelen desteği vereceğini ifade eden Milletvekili ERİM; ülkemizden ihraç edilip Suudi Arabistan gümrüklerinde herhangi bir açıklamada bulunulmadan aylarca bekletilen ürünler konusunda gerekli görüşmeleri yapacağını, bununla birlikte gıda ürünleriyle ilgili gümrük işlemlerinde yaşanan sorunların takipçisi olacağını söyledi. Eski SSK Hastanesine kurulacak olan Sağlık Kompleksinin bölgeye hareketlilik getireceğini söyledi.


Ayrıca cam, metal ve mobilya gibi bazı sektörlerde yaşanan hammadde teminindeki güçlükler ve aşırı fiyat artışıyla ilgili şikayetlerin takipçisi olacağını en kısa sürede yetkililerle bu konuda görüşme yapacağını ifade etti.


Yeni Sanayi Mahallesinde açılacak Noter konusunun işin başlangıcından beri takip ettiğini konunun olumlu sonuçlanması için çalışacağını söyledi.


ERİM yaptığı açıklamalardan sonra kurul üyelerinin sorularını cevapladı.


Yönetim Kurulu Başkanı Nuri ARSLAN yaptığı konuşmada; öncelikle Kuvvet ERİM’ e bölgenin sorunlarına göstermiş olduğu ilgi, NTO’ nun yaptığı kurumsal çalışmalar verdiği destek ve her konuda göstermiş olduğu hassasiyet için teşekkür etti. Nuri ARSLAN üyelerden alınan talepler hakkında değerlendirmelerde bulundu ve özellikle son çıkarılan kira yardımının maalesef amacına ulaşmadığını, öncelikle tedbirler kapsamında kapanan veya asgari kapasite ile çalışan iş kollarına öncelik verilmesi gerektiğini, yapılan kira düzenlemesiyle ihtiyacı olmayan sektörlerin de stopaj indiriminden faydalandığını ifade etti. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin talep ettiği diğer bir konunun; SGK ödemeleri, Vergiler ve pandemi döneminde tahsis edilen kredi taksitlerinin ötelenmesi veya ertelenmesi olduğunu, kredilerin ödeme zamanının geldiğini ancak Mart ayından bu güne kadar işletmelerin iktisadi durumlarında bir iyileşme yaşanmadığını söyledi. Bu sebeple özellikle kredi taksitlerinin uzun bir süre ötelenmesi gerekmektedir dedi.


Ayrıca özel eğitim kurumları ve özel okullar için kira desteği ile birlikte SGK ve Vergi ödemelerinin ertelenmesi isteniyor, bu konuda da olumlu bir gelişme bekliyoruz dedi.


Üyelerimizin ısrarla dile getirdiği bir başka husus sanayi ve ticaret alanı yetersizliğidir. Özellikle orta ölçekli yatırımcıların sanayi alanı yetersizliğinden dolayı işletme sermayeleriyle yüksek bedeller karşılığında arazi almak zorunda kaldıklarından dolayı bölgemizdeki bir çok yatırımcının daha işin


başındayken yatırım kararından vaz geçtiğini söyledi. Bu konuyla ilgili olarak sürekli konut alanı açan yerel idarelerin de sorumluluğu olduğunu ifade etti. Sorunun çözümünün yani sanayi ve ticaret alanı ihtiyacının ancak Toki ve benzeri yetkileri olan bir kurum tarafından değerinde satın alınacak arazilerin altyapısı tamamlanarak sanayi parseli vasfıyla ve makul bir fiyatla sanayiciye verilmesiyle giderilebileceğini söyledi.


Nuri ARSLAN ayrıca; Nazilli Organize Sanayi Bölgesinin genişleme alanıyla ilgili yanlış bir tercih neticesinde; küçük sanayinin ve küçük ölçekli işletmelerin gelecekteki genişleme alanının önünün kapandığını, Nazilli OSB genişleme alanı kararının revize edilmesi gerektiğini söyledi.


Üyelerimizden alınan diğer bir talebin nitelikli eleman ihtiyacı olduğunu, meslek lisesi mezunlarının hem sayı hem de mesleki vasıf itibariyle istenen seviyede olmadığını, bunun çaresinin de; mühendislik, tıp, elektrik-elektronik, otomotiv gibi bölümlerde lisans eğitimi alacak öğrencilerin meslek lisesi mezunu olmalarının zorunlu kılınması neticesinde hem E.M.L’ ne talebin artacağını, öğrenci kalitesinin yükseleceğini böylelikle pratik ve teorik birleştiğinden üniversite mezunlarının işsizlik sorununun ortadan kalkacağını hem de üretim konusunda nitelikli iş gücü sorununa çare bulunabileceğine inandığını söyledi.


Bunların dışında üretim ve imalat sektörünün son bir yıl içinde orantısız maliyet artışlarıyla karşılaştığını, dövizin artması nedeniyle hammadde ve ara mamül fiyatlarının zaten arttığını ancak bunların üstüne ilave olarak % 30 – 40 lara varan fahiş zamların uygulandığını söyledi ve Devletimizin bu konuda gerekli denetimleri yapmasını, gerekli tedbirleri uygulaması gerektiğini ifade etti.


Bu konuyla bağlantılı olarak halkımızın temel gıda maddesi olan ekmeğin yapımı için gerekli olan un ve maya fiyatlarının orantısız bir şekilde arttığını, bu iki gıda maddesi ülkemizde üretilmesine rağmen ithal ürünler gibi fiyat artışı yapıldığını, bu anlamda un fabrikalarının ve un ihracatının incelenmesi gerektiğini söyledi.


Ayrıca; Küçük Sanayi alanında bulunan DSİ’ye ait kanalın Sanayi Kooperatifi mülkiyetine geçmesi için talepte bulunduklarını ancak bu konuda bir gelişme olmadığını söyledi.


Konuşmasının sonunda bir konuda öz eleştiri yapmak istediğini söyleyen Nuri ARSLAN; kişi ve kurumlar olarak devletten hep istediğimizi ancak bölgemiz için yapmamız gereken güç birliğini yapmadığımızı, örnek olarak; üniversite ve yüksek okulların kapandığı, öğrenci gelmediği yönünde hep şikayette bulunduğumuzu ama bölgedeki meslek kuruluşları ve yerel kurumlar olarak bir günden bir güne Üniversitenin bir sıkıntısının veya ihtiyacının sorulmadığını, üniversitenin ve Sümer kampüsünün daha iyi hale gelmesi için çaba gösterilmediğini söyledi. Bu konuda Milletvekilimizin öncü olarak bu güç birliği ve dayanışmanın sağlanmasında yardımcı olmasını bekliyoruz dedi.


Toplantı karşılıklı fikir alışverişi, gündeme dair konuşmalar ve toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İSTANBUL YA DA İZMİR'İ ETKİLEMEDİ, ETKİLEMEZ
İSTANBUL YA DA İZMİR'İ ETKİLEMEDİ, ETKİLEMEZ
Samsun'da eski eşi İbrahim Zarap tarafından darp edilen kadın ile çocuğu koruma altında
Samsun'da eski eşi İbrahim Zarap tarafından darp edilen kadın ile...