Nto Başkanı Cumhurbaşkanının Katıldığı Türkiye Ekonomi...

Nto Başkanı Cumhurbaşkanının Katıldığı Türkiye Ekonomi Şürasını Video Konferans ile Katıldı.

19 Kasım 2020 - 23:15

NAZİLLİ TİCARET ODASI CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN KATILIMIYLA GERÇEKLEŞEN TÜRKİYE EKONOMİ ŞURASINA İŞTİRAK ETTİ

ANKARA’DA TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ MERKEZİNDE VİDEO KONFERANS İLE YAPILAN ŞURAYA BAZI BAKANLAR İLE ODA VE BORSALARIN BAŞKANLARI KATILDI 

Nazilli Ticaret Odası adına Yönetim Kurulu Başkanı Nuri ARSLAN’ ın katıldığı Şura TOBB BAŞKANI M.Rifat HİSARCIKLIOĞLU’ nun ev sahipliğinde gerçekleşti 


 Yaklaşık 3 Bin kişinin katıldığı Ekonomi Şurasında; Tüm dünyanın yeni bir dönemin arifesinde olduğu, Türkiye’ye olan iş ve yatırım taleplerinin artacağı, ülkemiz için yeni fırsatların doğacağı, Türkiye’nin bu yeni döneme her yönüyle hazır hale gelmesi gerektiği, kaçan fırsatların kazasının olmadığı ifade edildi. 

Daha önce yapılan ulusal veya bölgesel toplantılarda Odamız tarafından dile getirilen bazı hususların Ekonomi Şurasında da konuşulduğu görüldü. Özellikle bölgemizdeki  sanayi ve ticaret alanı ihtiyacının çözümü için, TOKİ MARİFETİYLE SANAYİ ALANI TAHSİS EDİLMESİ konusu Şuranın dikkat çeken gündem maddelerinden biriydi. Organize Sanayi alanlarının dışında da sanayi ve imalat işyerlerine ihtiyaç bulunduğu, yatırım yapmak isteyen kişilerin rayicin çok üzerinde bedeller ile satılan yerlerde yatırım yapmak durumunda olduğu, girişimcinin daha kuruluş aşamasında çok değerli olan sermayesini araziye yatırmak zorunda kaldığı ifade edilmişti. M.Rifat HİSARCIKLIOĞLU tarafından Cumhurbaşkanına sorunun çözümünün; TOKİ marifetiyle yatırımcıya verilecek sanayi alanları olduğu ifade edildi.

Şura’da ayrıca; ORGANİZE SANAYİ ALANLARI İLE SANAYİ ALANLARI GENİŞLEME ÇALIŞMALARI  ile ilgili Bakanlık tarafından yapılması istenen işlemler konusunda daha esnek olunması istenirken bürokratik işlemlerin fazlalığına dikkat çekildi. Bununla birlikte; bölgemizin en önemli konularından birisinin kendi sermayesi ile üretim yapacak olan yatırımcıya yer gösterilememesi olduğu konuşuldu. 

Alınan önlemlere rağmen, pandemi tehlikesinin bir süre daha devam edeceği anlaşıldığından; mülkiyeti şahıs ve özel teşebbüse ait işyerlerinde bulunan işletmeler için İŞYERİ KİRA DESTEĞİ talep edildi. 

Küçük ve Orta ölçekli  işletmeler için hayati önem taşıyan bu konunun önceki toplantılarda Odamız tarafından da dile getirilmesi NTO adına olumlu bir gelişme olarak değerlendirilmiştir.

2020 yılı içinde tahsisi yapılan ve pandemi kredileri olarak bilinen işe devam, cansuyu ve küçük ölçekli işletme kredilerinin tekrar açılması talep edilirken, ödemeleri gelen KREDİ TAKSİTLERİNİN 2021 YILI SONUNA KADAR ERTELENMESİ istenmiştir. Ayrıca pandemi nedeniyle; yüzde 20'den yüzde 10'a indirilen İş yeri kira stopajı uygulamasının 2021 yılında da uygulanmaya devam edilmesinin yanında; yolcu taşımacılığı, düğün, nikah organizasyonu, konut bakım onarımı, tamir, kuru temizleme, terzilik gibi esnaf hizmetlerinde % 8’e indirilen KDV ile yüzde 1’e indirilen  konaklama, yeme-içme hizmetleri, sinema, tiyatro, müze giriş ücreti gibi kültürel faaliyetler KDV oranının aynı şekilde 2021 yılında da uygulanması talep edildi. 

Şura’da dile getirilen diğer bir konu; daha önce ihracat yaptığı halde bir daha bu fırsatı yakalayamayan veya çeşitli sebeplerden dolayı bu düşüncesini gerçekleştiremeyen işletmeler için bir çalışma yapılması talebi olmuş İHRACAT ŞANSI BULUNAN KOBİ’LERİN DESTEKLENMESİ gerektiği ifade edilmiştir.

Ayrıca YASAL YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ ZAMANINDA YERİNE GETİREN İŞLETMELERİN TEŞVİK EDİLMESİ gerektiği ifade edilmiştir. İşletmelerin ödemekle mükellef oldukları vergiler, sosyal güvenlik ödemeleri gibi sürekli olarak tahakkuk eden ve belirli bir sürede ödenmesi gereken yükümlülükler piyasa şartlarına bağlı olarak bazı işletmeler tarafından zamanında ödenememektedir. 

Aynı koşullarda faaliyet göstermelerine rağmen yasal ödemelerini aksatmayan, finans durumu çok iyi olmasa da vergi ve sosyal güvenlik borçlarını zamanında ödemek için gayret gösteren, yeri geldiğinde kredi kullanıp ödemelerini yapan işletmelerimiz de mevcuttur.

Mükellefiyetini zamanında yerine getiren işletmeleri teşvik etmek, onurlandırmak  amacıyla Cumhurbaşkanlığımız tarafından uygun bulunacak konularda bir düzenleme yapılması talep edilmiştir. 


Cumhurbaşkanı Erdoğan kapanış konuşmasında; "Şimdi önümüzde yeni bir dönem var. Artık çok daha güçlü bir şekilde üretime, yatırıma, istihdama ve ihracata odaklanmamız gerekiyor. El birliğiyle bu sıkıntılı dönemi de tıpkı öncekiler gibi geride bırakıp inşallah büyük ve güçlü Türkiye hedefine ulaşacağız. Sizlerden müteşebbisimizin, üreticimizin yanında bir Cumhurbaşkanına ve yönetime sahip olduğunuzu asla unutmadan gayretinizi artırmanızı, azminizi güçlendirmenizi istiyorum." diye konuştu.  


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türkiye’de bir ilk! ÖRKOOP mobil çiğ süt otomatı “Möö” yü hizmete sundu.
Türkiye’de bir ilk! ÖRKOOP mobil çiğ süt otomatı “Möö”...
Başkan Özcan çalışmaları yerinde inceledi.
Başkan Özcan çalışmaları yerinde inceledi.