Nto Karacasu Çömleğini Coğrafi İşaret İşlemleri Esnaf Ve...

Nto Karacasu Çömleğini Coğrafi İşaret İşlemleri Esnaf Ve Sanatkarlar İle Birlikte Yapacak

04 Ekim 2020 - 16:31

NAZİLLİ TİCARET ODASI TARAFINDAN BAŞVURUSU YAPILAN KARACASU ÇÖMLEĞİ COĞRAFİ İŞARET TESCİL BAŞVURU İŞLEMLERİ KURUMLAR ARASI İŞBİRLİĞİ İLKEMİZ DOĞRULTUSUNDA KARACASU ESNAF VE SANATKARLAR ODASI İLE BİRLİKTE YAPILACAK 


Nazilli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nuri ARSLAN, Karacasu Belediye başkanı Zeki İnal, Karacasu Esnaf Odası Temsilcileri, Karacasu MYO Öğretim Görevlisi Mehmet Taşdelen ile bölgedeki seramik üreticilerinin katıldığı toplantıda güçbirliği kararı alındı.


Bundan bir süre önce Nazilli Ticaret Odası tarafından dosyası hazırlanarak Türk Patent Enstitüsüne başvurusu yapılan “Karacasu Çömleği Coğrafi İşaret Başvurusu” işlemleri bundan böyle Karacasu Esnaf ve Sanatkarlar Odası ile birlikte yapılacak. Böylelikle geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan Karacasu Çömleği nin kayıt altına alınması ve denetlenmesi işlemleri Karacasu Belediyesinin de desteği ile İki meslek kuruluşunun ortak gayretleriyle yürütülecek.  

NTO Yönetim Kurulu Başkanı Nuri ARSLAN tarafından yapılan açıklamada; Ticaret Odası Yönetimi olarak göreve geldiğimiz 2013 yılından beri bölgemizdeki yöresel ürünlerin kayıt altına alınması ve özelliklerinin bozulmadan gelecek nesillere aktarılması için Coğrafi İşaret çalışmaları yürütüyoruz. Karacasu Çömleği de ismini aldığı yöreye özgü kırmızı toprak ile geleneksel yöntemler ile Karacasu aileler tarafından yapılagelen önemli bir ürünümüz. Bu ürünün geleneksel yapılış usullerini ve hammaddesini kayıt altına aldık ve bunları belgeledik. Ancak gelen talep üzerine; bir istişare toplantısı yaptık ve çalışmaların bundan böyle  Karacasu Belediyesi, Karacasu Esnaf Odası ve Karacasu MYO ile birlikte yapılması ilkesinde ortak görüş birliğine vardık. İşin teknik kısmı Odamız ile Mehmet TAŞDELEN hocamız arasında yürütülecektir. Nazilli Ticarte Odası sorumluluk sahasındaki tüm kurum ve kuruluşlar ile ortak hareket etme, işbirliği yapma düşüncesindedir. NTO olarak çalışmalarımız devam etmektedir. Bu güçbirliğinin Karacasu ve bölge için hayırlı olmasını diliyorum-dedi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bahçeli’nin ‘siyasi fosil’ çıkışına Ali Babacan’dan sert yanıt
Bahçeli’nin ‘siyasi fosil’ çıkışına Ali Babacan’dan...
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resmi tatil mi, tatil kaç gün olacak?
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resmi tatil mi, tatil kaç gün olacak?