O belediye kendi asgari ücretini belirledi

O belediye kendi asgari ücretini belirledi

Son günlerde asgari ücretin ne kadar olacağı gündem konusu iken Ege Bölgesi'nde bir belediyeden zam haberi geldi. Buna göre, Kütahya Belediyesi en düşük asgari ücretini belirledi. Yapılan zam hakkında Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık açıklamada bulundu...

23 Aralık 2020 - 18:01 - Güncelleme: 23 Aralık 2020 - 18:14

Gündemin en önemli konusu asgari ücret vatandaşlar 2021 yılında ne kadar maaş alacaklarını merak ederken, Kütahya Belediyesi kendi çapında asgari ücret skalasını belirledi ve en düşük işçi maaşının 3 bin 200 TL’ye yükselttiğini açıkladı.  Törenle imzalanan toplu iş sözleşmesi sonucunda toplamda bin 200 işçinin 3 bin 200 TL olarak maaşları belirlendi. konu ile ilgili görüşlerini açıklayan Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, şu sözleri kaydetti.


SENDİKALI OLUN 


Prof. Dr. Alim Işık, Belediye Başkanı olduktan sonra inancımın gereği olarak işçilerimizin sendikalı, belediyemizin de bu işten anlayan uzman işveren sendikası ile çalışması gerektiğine inandım. Çalışanlarımıza istediğiniz sendikaya üye olabilirsiniz ama mümkünse sendikalı olun dedim. Kimseye herhangi bir baskı yapmadan istediğiniz sendikaya üye oldunuz. Bizde belediye olarak tercihimizi MİS’den yana kullandık ve yetkili sendikamız siz olun dedik. İki sendika bir araya gelin ve Türkiye ve Kütahya’nın şartlarında ‘işçileri mağdur etmeyelim’ dedik” ifadelerini kullandı .

Gerçekçi ve verebilecekleri en yüksek zammı verecek noktaya geldiklerini söyleyen Başkan Işık, “Geldiğimiz günden bugüne kadar siyasi rakiplerim ‘3 ay sonra bu Kütahya Belediyesi işçi maaşını ödeyemez’ diye dillendirirken, o günden bugüne her çalışanımızın maaşı günü gününe yattı. Bugüne kadar 90 farklı grupta eleman alımı yapılmış. Biz bunları 4 grupta topladık. 1. Grup’ta daha önce 5 ay 29 çalışıp daha sonra belediyemize katılan operatör ve benzeri çalışanlar yer aldı. 2. Grupta asfalt işçisinden çöp kamyonu sürücüsüne kadar saha çalışanlar, 3. Grupta aşçısından restorasyon işçisine kadar saha ve büro karışımı çalışanlar, 4. Grupta ise büro işçilerinden otopark görevlilerine kadar belediyemizde farklı unvanlarda çalışanları gruplandırdık. Eksiden olduğu gibi 90 farklı gruptan maaş ödemesi yapılmayacak. Sözleşmenin en önemli kısmı budur. 1. Grupta beş kişi, 2. Grupta 524 çalışan, 3. Grupta 261 kişi ve 4. Grupta ise 325 kişi çalışıyor” açıklamasında bulundu.


Kaynak: Ege Haber

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Aydın’da düdüklü tencere can aldı! 1 ölü, 1 yaralı
Aydın’da düdüklü tencere can aldı! 1 ölü, 1 yaralı
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan kafe ve restoranlar için flaş açıklama
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan kafe ve restoranlar için flaş...