‘Ödeme emri geldi’ ne yapacaksınız?

‘Ödeme emri geldi’ ne yapacaksınız?

HAZİNE ve Maliye Bakanlığı’na bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı “ödeme emri” geldiğinde ne yapılması gerektiğine ilişkin bir broşür hazırladı.

03 Eylül 2019 - 08:55

Ödeme emri vadesinde ödenmeyen kamu alacakları için düzenleniyor. Kamu alacağı devlete, il özel idarelerine ve belediyelere olan vergi, resim, harç, vergi cezası, para cezası, gecikme zammı olarak tanımlanıyor. Ödeme emrinin düzenlenmesi kamu alacağının tahsilatı için işlemlere başlanıldığını gösteriyor. Ödeme emri geldiğinde 15 gün içinde ya borcun ödenmesi ya da mal bildiriminde bulunulması gerekiyor. Borçlu eğer haklı olduğunu düşünüyorsa ödeme emrine karşı dava açabiliyor. İşte Maliye size emir gönderirse yapabilecekleriniz:

1- Borçlu eğer ödeme yapmayacaksa yine 15 gün içinde mal bildirimi yapmak zorunda. Broşürde mal bildirimi, “Amme borçlusunun, amme alacağını karşılayacak miktarda, gerek kendi elindeki gerekse üçüncü şahıslar elindeki menkul ve gayrimenkul malları ile alacak ve haklarının nev’ini, mahiyetini ve miktarını veya malı olmadığını ve yaşayış tarzına göre geçim kaynakları ile buna nazaran borcunu ne şekilde ödeyebileceğini vergi dairesine yazılı veya sözlü olarak beyan etmesidir” şeklinde anlatıldı.

2- Yapılan mal bildiriminin borçlunun borcuna yetecek tutarda olması yeterli oluyor. Broşürde, “Mal bildirimi servet beyanı olmadığından, borçlunun borcunu karşılayacak tutarda mal bildiriminde bulunması yeterlidir. Borçlunun daha fazla mal bildiriminde bulunmaya zorlanması mümkün değildir” notu da düşüldü.

hurrıyet

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İyi Parti Aydın Milletvekili Sezgin Aydın’daki JES’lerin yarattığı tahribatı gündeme getirdi.
İyi Parti Aydın Milletvekili Sezgin Aydın’daki JES’lerin...
*KÜÇÜK YATIRIMCIYA BÜYÜK PROJELERE KATILMA İMKANI*.
*KÜÇÜK YATIRIMCIYA BÜYÜK PROJELERE KATILMA İMKANI*.