Penis kanseri nedir? Belirtileri nelerdir?

Penis kanseri nedir? Belirtileri nelerdir?

Erken tanı ve farkındalık her kanser türünde olduğu gibi penis kanserinde de hayati değer taşıdığı için kontrol edilmelidir. Her yıl 100.000 erkekten biri penis kanseri olmaktadır. Nadir kanser türlerinden biri olsa da akıllarda soru bırakmamak adına bu konu hakkında merak edilen tüm detayları sizin için derledik!

17 Ekim 2020 - 09:02

Penis kanseri, cinsel organın üzerinde veya içinde gelişen bir durumdur. Kanser hücresi organın dışında geliştiği için penis görünümü değişebilir ve çoğu zaman cilt kanseri olarak da adlandırılabilir. Yassı deri hücrelerinin farklılaşması ile oluşan penis kanseri, sünnet derisinde başlar ve zamanla tüm organa yayılarak organın kaybına sebebiyet verebilir. Belirtileri genellikle siğile benzediği için için çözüme kavuşması kolay olabilir.

Penis Kanserinin Çeşitleri Nelerdir?

“Penis kanseri nedir?” sorusuna cevap arayan kişilerin merak ettiği bir diğer konu ise penis kanserinin çeşitleridir. Bu kanser türünün yaklaşık 6 türü bulunur. Türlerinin ayrımı belirtilerden yola çıkılarak anlaşılabilir. Penis kanser türleri; Verrükoz karsinom, Karsinoma in situ, Melanom, Bazal hücreli karsinum, Adenokarsinom ve Sarkom olarak adlandırılabilir.

Verrükoz Karsinum Penis Kanser Türü

Büyük çoğunlukla kolay bir şekilde teşhis edilebilen Verrükoz Karsinum penis kanseri türü, cinsel organda meydana gelen siğil benzeri bir görünüme sahiptir. Kanser kendini dış yüzeyde belirttiği için teşhis kolaylaşabilir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Son 24 saatte korona virüsten 72 kişi hayatını kaybetti
Son 24 saatte korona virüsten 72 kişi hayatını kaybetti
36 yıl önce bugün Türkiye’de son kez bir kişi idam edildi
36 yıl önce bugün Türkiye’de son kez bir kişi idam edildi