Prof. Ahmet Ercan: Depremde yoksullar ölür, zenginler ölmez

Prof. Ahmet Ercan: Depremde yoksullar ölür, zenginler ölmez

Deprem Bilimci Prof. Övgün Ahmet Ercan, İzmir’de önceki gün yaşanan 6.9 büyüklüğündeki deprem sonrası katıldığı bir TV programında çarpıcı açıklamalarda bulundu. “Deprem ve terör yoksulun sorunudur” diyen Ercan “Depremde yoksullar ölür, zenginler ölmez” ifadelerini kullandı.

01 Kasım 2020 - 08:31

Deprem Bilimci Prof. Övgün Ahmet Ercan, İzmir'de önceki gün yaşanan 6.9 büyüklüğündeki deprem sonrası katıldığı bir TV programında çarpıcı açıklamalarda bulundu. "Deprem ve terör yoksulun sorunudur" diyen Ercan "Depremde yoksullar ölür, zenginler ölmez" ifadelerini kullandı.

Ercan sözlerine şöyle devam etti:

“EKONOMİ DÜZELMELİ”

* Bir ülkede ekonomi ne kadar bozuksa deprem o kadar öldürücü olur. Bir ülkede yoksulluğu yenmedikçe depremlerin adı ölüm olur. İnsanlar istedikleri için kötü ev yapmıyorlar.

* Çünkü yer inceleme çalışmalarına, inşaat mimari projelerine para ödemeleri gerekiyor. Bir ülkede deprem sorununu çözmek için o ülkenin ekonomisinin düzelmesi gerekiyor. Yani yoksulluk ne kadar fazlaysa deprem size o kadar yakındır.

* Depremde zaten yoksullar ölür, zenginler ölmez. Hiçbir ünlünün, hiçbir zengin kişinin enkaz altından çıkarıldığını duymadınız, duymayacaksınız. Ana sorun yoksulluktur.

Bu sözler sosyal medyada büyük ilgi gördü. Vatandaşlar Ercan'ın sözlerini defalarca tweetledi. Çok sayıda sosyal medya kullanıcısı "Müteahhitler betondan çaldı, sizler defalarca imar affı çıkardınız, inşaatları kontrol etmediniz. Canlar gitti" yorumlarında bulundu.

Prof. Ercan, depremden çıkan enerjinin yaklaşık olarak 40 atom bombası gücünde olduğunu, deprem odağında ise 2 metre 36 santim yamulma olduğunu söyledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MARMARİS TİCARET ODASI’NDAN HÜKÜMETE ACİL DESTEK ÇAĞRISI
MARMARİS TİCARET ODASI’NDAN HÜKÜMETE ACİL DESTEK ÇAĞRISI
Türkiye'yi bekleyen büyük tehlike! Gün geçtikçe düşüyor
Türkiye'yi bekleyen büyük tehlike! Gün geçtikçe düşüyor