Sağlıkçılardan Covid-19 isyanı.

Sağlıkçılardan Covid-19 isyanı.

21 Ağustos 2020 - 19:11

Sağlıkçılardan Covid-19 isyanı

Aydın Tabipler Odası Başkanı Dr. Esat Ülkü, Covid-19 pandemisinin bütün ağırlığıyla devam ettiğini, hekimlerin ve sağlık çalışanlarının enerjisinin ve sabrının tükendiğini söyledi.Covid-19 pandemisinde ‘virüs yükü’nün hekimlere ve sağlık çalışanlarına bindirildiğini belirten Ülkü, virüsün etkisinin zayıflatılamadığını ve yaygınlaşma eğiliminin devam ettiğini dile getirdi. Sağlıkçıların içinde bulunduğu boğucu ortamın görülmesi ve artık nefes alamayacak hale gelip tükendiklerinin farkına varılması gerektiğinin altını çizen Ülkü, “Covİd-19 pandemisi ile mücadele her şeyin normal, olağan kabul edildiği ve Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere ülkeyi yönetenlerin hekimleri ve sağlık çalışanlarını görmezden geldiği bir anlayışla sürdürülemez. Hekimler için alkışların yerini uzun süredir hüzün almıştır. Hemen her gün onlarca meslektaşımızın hastalık haberini alıyoruz, birileri televizyonlardan, twitter mesajlarından başarı hikayeleri anlatırken bizler ölüyoruz” dedi.


"MAAŞLARDA ARTIŞ İSTİYORUZ"

Sağlıkçıların koşullarının pandemiye uygun olarak iyileştirilmediğini ifade eden Ülkü, şunları söyledi: “Öncelikle bilinmelidir ki, her dönemde ama özellikle Covid-19 pandemisi döneminde sağlık hizmeti için sunulan emeğin maddi karşılığı yoktur. Evde çocuğunu bırakarak ya da hastalığı anne babasına bulaştırma endişesini her gün taşıyarak günlerce Covid-19 polikliniklerinde hasta bakmanın maddi bedeli ölçülemez! Pandemide kontrolü kaybettiği anlaşılan yöneticilerin, hastanelerin salgınla kuşatıldığı bu günlerde, hekimlerin ve sağlık çalışanlarının sesine, haykırışına kulak vermelerini istiyoruz. Bütün çalışanların ekonomik kriz ve pandemi dikkate alınarak maaşlarında artış yapılması talebiyle beraber ama öncelikle hekimlerin ve sağlık çalışanlarının performans dahil hiçbir ön koşul ve sınırlamaya tabi kılınmadan, emekliliğe yansıyan, örgütümüzün talepleri doğrultusunda temel maaş alabilmelerinin sağlanmasını; bu gerçekleşinceye kadar mevcut döner sermaye ödemelerinin salgın bitinceye kadar tavandan ödenmesini, Aile Sağlığı Merkezi ve İlçe Sağlık Müdürlüklerinde çalışan hekimlere de yansıtılmasını istiyoruz.”


"SAĞLIK ÇALIŞANLARI OLMADAN TOPLUMU KORUYAMAZSINIZ"

Dr. Ülkü, “Biz hekimler ve sağlık çalışanları bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da işimizi severek ve onurla yapmaya devam edeceğiz. Ülkemizin yaşadığı onlarca olağandışı durumda mesleğimizin doğasında yer alan fedakarlığı ve özveriyi yerine getirmeyi başarmış bir mesleğin mensuplarıyız. Bu doğrultuda öneri ve taleplerimizin dikkate alınmasını umuyor, hekimlerde ve sağlık çalışanlarında biriken ve patlama noktasına gelen kaygı ve tepkileri ülkeyi yönetenlerin dikkatine sunuyoruz. Türk Tabipleri Birliği olarak pandeminin ilk günlerinde yaptığımız uyarıyı bir kez daha tekrarlıyoruz. Hekimleri ve sağlık çalışanlarını korumayı başaramaz, maddi ve manevi desteği sağlayamazsanız, toplumu hiç koruyamazsınız” diyerek yetkililere uyarılarda bulundu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
E Devlet ile HES Kodu nasıl alınır?
E Devlet ile HES Kodu nasıl alınır?
100 gramı bir kasa portakala bedel! Yiyen doktor yüzü görmüyor
100 gramı bir kasa portakala bedel! Yiyen doktor yüzü görmüyor