Sanat Kaşifi Sanal Dedektifler

Sanat Kaşifi Sanal Dedektifler

İstanbul Modern, çocukları “Sanal Dedektifler’ adlı hem eğlenceli hem de eğitici bir sanal sergi turuna çağırıyor...

08 Ocak 2021 - 15:03 - Güncelleme: 08 Ocak 2021 - 16:37

İstanbul Modern Sanat Müzesi, eğitim programı "Sanal Dedektifleri" çocuklarla buluşturuyor. 2015-2018 yılları arasında Karaköy'deki eski binasında ziyarete açılan “Sanatçı ve Zamanı” sergisini, özel olarak tasarlayarak sanatsever çocuklara sunuyor. 

Türkiye'nin her yerinden bütün çocuklar TAİDER Aile İşletmeleri Derneği desteğiyle ücretsiz olarak programa katılabiliyor. Program, 4-7 yaş grubu çocuklu aileler ve 8-12 yaş çocuklar için dört bölümden oluşuyor.

Öykü Gülersönmez'in seslendirdiği Sesli Turda sanat yapıtlarıyla ilgili bulmacalar ve soru kartlarıyla çocukların daha dikkatli bir şekilde programa katılımları sağlanıyor. Sanat eserleri ve sanatçıları hakkında detaylı bilgi veren Bilgi Kartları da programın içeriğinde bulunuyor. Sanal tur içinde yer alan ‘Sanatçıların İzinde' adlı etkinlik videoları ise çocuklara, sanat çalışmalarından ilham alarak evde yapabilecekleri etkinlik önerileri sunuyor.


“Sanal Dedektifler” İstanbul Modern Sanat Müzesi Koleksiyonu'nda yer alan 10 yapıta odaklanıyor: Fahrelnissa Zeid'den “Soyut” (Geçicilik…Su…Güneş); İnci Eviner'den “Yeni Vatandaş I- II- III”; Handan Börüteçene'den “Kendini Bana Getir”, Seyhun Topuz'dan “Kırmızı V”, Cihat Burak'tan “O Diyar ki Onda Acayiplikler Olur”, Bedri Rahmi Eyüboğlu'ndan “Han Kahvesi”, Tomas Saraceno'dan “80SW/Uçan Bahçe/Hava-Limanı-Şehri”, Olafur Eliasson'dan “Red emotional globe”, Seçkin Pirim'den “Derin” ve Ömer Uluç'tan “3 Erkek, 4 Kadın, Ziyaretçiler”.

İstanbul Modern bu program kapsamında katılım gösteren çocuklardan en etkilendikleri sanat eserinden esinlenerek çizim yapmalarını ve müzenin web sitesinde sergilemelerini istiyor. Bu program dahil üç programa daha katılan çocuklar "Sanata Sarıl Katılım Belgesini" dijital olarak almaya hak kazanıyorlar. 


Kaynak: sözcü

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ülkemizin ve milletimizin geleceği için vizyonu, hedefleri, projesi olan tek parti biziz
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ülkemizin ve milletimizin geleceği için...
İzmir Beyaza Büründü
İzmir Beyaza Büründü