Sezonun ilk pamuğu, 5 lira 10 kuruştan satıldı.

Sezonun ilk pamuğu, 5 lira 10 kuruştan satıldı.

08 Eylül 2020 - 20:00

Türkiye'nin önemli tarım merkezlerinden birisi olan Aydın'da 'beyaz altın' olarak nitelendirilen pamuğun hasadına başlandı. İncirliova'ya bağlı Gerenkova Mahallesi'nde çiftçi Turan Çocuk'a ait 41 dönüm tarlada makine ile yapılan sezonun ilk pamuk hasadına İncirliova Ziraat Odası Başkanı Ali Kaykı da katıldı. Hasat sonucu tarladan toplanan 16 ton pamuğu, tüccarlardan Ali Şenyurt, kilogramı 5 lira 10 kuruştan Çocuk'tan satın aldı.


"FİYATLARIMIZ DÜZGÜN OLSUN"


Üretici Turan Çocuk, 3 yıldır pamuk üretimi yaptığını söyledi. Bu yıl 41 dönüm pamuğu olduğunu belirten Çocuk, "Hava sıcaklarından dolayı bu yıl pamuğumuz erken oldu. Pamuğumuz da biraz erkenciydi. Hasadımız iyi. Allah, bereket versin, fiyatlarımız düzgün olsun" ifadelerini kullandı. Çocuk, pamuğun maliyetinin yüksek olması nedeniyle fiyat beklentilerinin de fazla olduğunu dile getirdi.


"ÜRETİCİSİ ÇOK TEDİRGİN"


Ziraat Odası Başkanı Kaykı da, pamuk sezonunun çiftçiye hayırlı ve uğurlu olmasını diledi. Beyaz altında hasada başladıklarını belirten Kaykı, "Bölgemizde 26 bin dekar pamuk var. Tabi bu pamuk baya baya erkenci. Yerin kıraç olması, suyunun erken kesilmesi, bu pamuğun hasadını 20 gün önceye çekmiş durumda. Diğer arazilerde hasat ayın 15 ile 25’i arasında başlayacak. Pamuğa, altı ay çocuk gibi baktık. Şu anda ortada bir fiyat yok. Pandemiden dolayı ne olacağını bilmeyen pamuk üreticisi çok tedirgin" ifadelerini kullandı.


"MALİYET BAYA BAYA YÜKSEK"


Yapılan araştırma sonucu bir kilogram pamuğun kilogram maliyetinin 4 lira 70 kuruş ile 2 lira 15 kuruş arasında belirlendiğini dile getiren Kaykı, şunları kaydetti:

"Bu seneki maliyet baya baya yüksek. Eğer bu çiftçi, satımda ve primde memnun olmazsa, pamuk üretimi düşer. Pamuk gerçekten öne çıkan bir ürün ama bize şu anda yardımcı olunmuyor. ‘Pamuk çiftçisi ekmeye mecbur’ diyor. Mecbur değiliz, alternatif ürün ekeriz. Ama bu da diğer ürünlerin fiyatlarını düşürür. Herkes, kendi bölgesinde kendi ürününü ekerse biz anca öyle para kazanırız."


PRİM BEKLENTİSİ


Pamuk çiftçisinin emeğinin karşılığını alamayacağından endişelendiği için bağırdığını belirten Kaykı, çiftçinin pamuktan kazanması için kilogram fiyatının en az 5 lira olması gerektiğini söyledi. Kaykı, prim destelemesinin de 1 lira 20 kuruş, 1 lira 30 kuruş olmasını beklediklerini sözlerine ekledi.


Sezonun ilk pamuğu, 5 lira 10 kuruştan satıldı

Aydın'ın İncirliova ilçesinde sezonun ilk hasat edilen pamuğu, kilogramı 5 lira 10 kuruştan alıcı buldu.


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MARMARİS TURİZMİ KASIM'DA DA DEVAM EDECEK
MARMARİS TURİZMİ KASIM'DA DA DEVAM EDECEK
Altınordu'nun kurtarıcısı 16 yaşındaki Burak
Altınordu'nun kurtarıcısı 16 yaşındaki Burak