STK’LARA 3 MİLYON AVRO DESTEK SAĞLAYACAK

STK'LARA 3 MİLYON AVRO DESTEK SAĞLAYACAK

AVRUPA BİRLİĞİ BAŞKANLIĞI SİVİL TOPLUM DESTEK PROGRAMININ ÜÇÜNCÜ DÖNEMİNDE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINA 3 MİLYON AVRO DESTEK SAĞLAYACAK

11 Temmuz 2019 - 09:37


Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından Türkiye’deki sivil toplum kuruluşlarının (STK) kurumsal kapasitelerinin güçlendirilmesi amacıyla AB desteğiyle yürütülmekte olan Sivil Toplum Destek Programı üçüncü dönem teklif çağrısı 10 Temmuz 2019 tarihinde yayımlandı.

 

Sivil Toplum Destek Programı üçüncü döneminin 2020-2021 yıllarında uygulanması öngörülüyor. Toplam bütçesi 3 milyon avro olan hibe programı ile sivil toplum kuruluşlarınınkurumsal yapılarının, karar alma süreçlerine katılım kapasitelerinin ve ağ kurma becerilerinin güçlendirilmesi hedefleniyor.

 

Türkiye’den dernekler, vakıflar, derneklerin veya vakıfların federasyonları/konfederasyonları, kar amacı gütmeyen kooperatiflerin geliştirecekleri projelere, en az 60 bin, en fazla 100 bin avro hibe desteği sağlanıyor. Hibe programına aynı zamanda AB üyesi ülkelerden kar amacı gütmeyen kuruluşlar da başvuru yapabiliyor.

 

Hibe programı kapsamında üç öncelik alanı belirlendi:

·       STK’ların kurumsal kapasitelerinin geliştirilmesi ve STK’lar arası işbirliklerinin teşvik edilmesi,

·       Aktif vatandaşlığın ve/veya STK’ların yerel, ulusal ve uluslararası karar alma mekanizmalarına aktif katılımlarının desteklenmesi,

·       Aktif vatandaşlık için yasal ortamın iyileştirilmesine destek olunması.

Proje başvurularının 17 Eylül 2019 saat 17.00’a kadar Merkezi Finans ve İhale Birimine yapılması gerekiyor. Duyuruya ilişkin detaylı bilgi www.ab.gov.trwww.siviltoplumsektoru.org vewww.mfib.gov.tr adreslerinden temin edilebilir

 

Sivil Toplum Destek Programı

Sivil toplum; Kopenhag siyasi kriterleri, AB müktesebatına uyum ve sivil toplum diyaloğu temelinde yürütülen müzakere sürecinin önemli bir aktörü olarak öne çıktı. Sağlıklı işleyen bir demokrasinin, AB standartlarına ulaşmanın, Türk ve AB toplumları arasında kalıcı bağlar kurmanın güçlü bir sivil toplumla mümkün olabileceği anlayışı önem kazandı. 2014 yılına kadar farklı öncelik alanlarına ve çeşitli hedef kitlelere sağlanan sivil toplum destekleri Katılım Öncesi Yardım Aracı’nın 2014-2020 yıllarını kapsayan ikinci döneminde (IPA II) “Sivil Toplum Sektörü”çatısı altında toplandı. T.C. Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı, Sivil Toplum Sektörü’nün lider kuruluşu olarak programlama ve izlemeden sorumlu kuruluşu oldu.

Sivil Toplum Sektörü dört öncelik alanını destekliyor:

1. STK’lara yönelik yasal çerçevenin iyileştirilmesi

2. Kamu - sivil toplum iş birliğinin desteklenmesi

3. STK’ların kapasitelerinin güçlendirilmesi

4. Türkiye-AB arasında sivil toplum diyaloğunun geliştirilmesi

 

Sivil Toplum Destek Programı Birinci Dönemi (CSSP I):

Sivil Toplum Sektörü kapsamında uygulanan Sivil Toplum Destek Programı Birinci Dönemi (CSSP I) ile STK’ların karar alma süreçlerine daha etkin katılımı, kamu - sivil toplum ilişkilerinin yerel ve ulusal düzeyde geliştirilmesi ve STK’ların yönetim, savunuculuk ve iletişim becerilerinin desteklenmesi hedefleniyor.

Sivil Toplum Destek Programı Birinci Dönemi üç bileşenden oluşuyor:

1-    Kamu ve STK’lar Arasında İş Birliğinin Güçlendirilmesi için Ortaklıklar ve Ağlar Hibe Programı

2-    Yerel STK’lar Hibe Programı

3-    Türkiye’de Sivil Toplumun Gelişimini ve Sivil Toplum - Kamu Sektörü İş Birliğini Güçlendirme Projesi II. Aşama

Kamu ve STK’lar Arasında İş Birliğinin Güçlendirilmesi için Ortaklıklar ve Ağlar Hibe Programı; finansal ve idari açıdan güçlü ve proje yönetimi konusunda deneyimli STK’ların geliştirecekleri ortaklıkları ve ağları destekleyerek; bu ortaklıklar ve ağlar aracılığıyla kamu kurumları ve STK’lar arasındaki iş birliğini güçlendirmeyi ve STK’ların kapasitelerini geliştirmeyi hedefliyor. Program kapsamında 10 STK‘ya yaklaşık 4.3 milyon avro hibe desteği sağlanıyor.

Yaklaşık bütçesi 2.1 milyon avro olan Yerel STK’lar Hibe Programı ise; STK’ların kurumsal kapasitelerinin güçlendirilmesi, lobicilik ve savunuculuk faaliyetlerinin desteklenmesi ile iletişim becerilerinin geliştirilmesini amaçlıyor. Türkiye’nin 15 farklı ilinden 38 projenin yer aldığı program; desteklerin Anadolu’ya yayılmasında önemli bir rol üstleniyor.

 

Sivil Toplum Destek Programı İkinci Dönemi (CSSP II):

Birinci dönemin devamı niteliğinde hayata geçirilen Sivil Toplum Destek Programı İkinci Dönemi, 4 milyon avro bütçesiyle daha güçlü bir sivil diyalog, katılım ve itibar için STK’ların kapasitelerini geliştirmeyi hedefliyor. Program kadın, çocuk, gençlik, dezavantajlı gruplar gibi farklı hedef kitlere yönelik sağlık, tarım, eğitim, çevre, gıda, medya gibi geniş bir yelpazede faaliyet gösteren STK’lara ulaşıyor.

Sivil Toplum Destek Programı İkinci Dönemi kapsamında ;

- Türkiye’nin 12 ilinden 31 proje hibe almaya hak kazandı

- Ortaklık şartı bulunmamasına rağmen 18 projenin eş-faydalanıcısı var.

- Hollanda, Almanya, İtalya ve Avusturya’dan eş-faydalanıcılar da Türk ortaklarıyla programa katılıyor.

 

Sivil Toplum Destek Programı üçüncü döneminin 2020-2021 yılları arasında 3 milyon avro bütçe ile uygulanması öngörülmektedir.

Sivil Toplum Destek Programı ve Sivil Toplum Sektöründeki diğer projelerle ile ilgili ayrıntılı bilgi Avrupa Birliği Başkanlığının (www.ab.gov.tr) ve Sivil Toplum Sektörü (www.siviltoplumsektoru.org) internet sitelerinde yer almaktadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Engelli genci streç filme sarıp cinsel tacizde bulundular
Engelli genci streç filme sarıp cinsel tacizde bulundular
2020 Resmi tatil günleri açıklandı! 9 günlük bayram tatil olacak mı?
2020 Resmi tatil günleri açıklandı! 9 günlük bayram tatil...