TANDEM YAMAÇ PARAŞÜTÜ PİLOTLARI BELGELENİYOR

TANDEM YAMAÇ PARAŞÜTÜ PİLOTLARI BELGELENİYOR

FTSO Yamaç Paraşütü Kazalarını Azaltacak! Türkiye genelinde sayıları 450’yi bulan Yamaç Paraşütü Pilotlarına sınav sonrası Belge şartı geliyor.

19 Ağustos 2019 - 11:30 - Güncelleme: 19 Ağustos 2019 - 11:43

TANDEM YAMAÇ PARAŞÜTÜ PİLOTLARI BELGELENİYOR
FTSO Yamaç Paraşütü Kazalarını Azaltacak!
                Türkiye genelinde sayıları 450’yi bulan Yamaç Paraşütü Pilotlarına sınav sonrası Belge şartı geliyor.
                Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO), tandem yamaç paraşütü pilotu mesleğinin niteliklerinin artırılması ve mesleği icra eden kişilerin Mesleki Yeterlilik Kurumu standartlarına uygun belgelendirilmesi için çalışmalarını sürdürüyor.
                FTSO’dan verilen bilgiye göre;  Babadağ’ın can damarı olan ve bölge ekonomisinde önemli bir yeri bulunan tandem yamaç paraşütü mesleğinin  başarı ile icra edilebilmesi için gerekli bilgi ve becerilerin neler olduğu Ulusal Meslek Standardı ile belirlenerek  29 Kasım 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yürürlüğe girdi.  Ardından Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türk Hava Kurumu ve Hava Sporları Federasyonu’nun içinde bulunduğu MYK Çalışma Grubu tarafından tandem yamaç paraşütü pilotlarının bilgi, beceri ve yetkinlikleri belirleyecek olan ölçme ve değerlendirme süreçlerini kapsayan Ulusal Yeterlilik hazırlanarak, Mesleki Yeterlilik Kurumu Yönetim Kurulu’nun 17 Temmuz 2019 tarihli kararı ile onaylanarak yürürlülüğe girdi.
                Ulusal standart ve yeterliliklerin tamamlanmasının ardından Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası ‘Mesleki Yeterlilik Sınav ve Belgelendirme Merkezi’ kurma çalışmaları bünyesinde;  7 - 8 - 9 Ağustos 2019 tarihlerinde yapılan toplantılara FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, Genel Sekreter Ezgi Kullukçu, Uzman Büşra Eren, Babadağ uçuş kontrol heyeti başkanı Birkan Paçalı, uçuş kontrol heyeti sorumlusu Aykut Boğa, FTSO Oda memuru Özge Ertürk Hakanoğlu ve Fethiye Güç Birliği Turizm Tanıtım Ve Ticaret Limited Şirketi’ni temsilen Serdar Şener katıldı.
                Devam eden çalışmalar; FTSO iştiraki olan Fethiye Güç Birliği Turizm Tanıtım Ve Ticaret Limited Şirketi’nin Mesleki Yeterlilik Sınav ve Belgelendirme Merkezi olarak Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmesini ve tandem yamaç paraşütü pilotluğu mesleğini gerek Fethiye özelinde; gerekse Türkiye genelinde yapan ve sayıları 450’yi aşan pilotun, belirlenen standartlar çerçevesinde sınav ve belgelendirme hizmetlerinden yararlanmasını içeriyor.  Ata SEVGİ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ahmet Davutoğlu'ndan sonra AK Parti'de istifalar: Eski milletvekilleri ve il başkanları da partiden ayrıldı
Ahmet Davutoğlu'ndan sonra AK Parti'de istifalar: Eski...
Dedikodu; Tazminatsız kovulma sebebi sayıldı
Dedikodu; Tazminatsız kovulma sebebi sayıldı