Toplu sözleşmelerde sıra özel sektörde

Toplu sözleşmelerde sıra özel sektörde

Kamuda işçiler ve memurlarla yapılan Toplu sözleşme görüşmelerinin tamamlanmasının ardından, sıra özel sektör Toplu sözleşme görüşmelerine geldi.

03 Eylül 2019 - 08:55

Metal sektörü pazarlıklar için masaya oturmaya hazırlanırken, tekstil sektöründe ise grev kararları fabrikalara asılıyor.

111 BİN ÇALIŞAN

Metal sektöründe Eylül 2019-2021 dönemini kapsayacak olan Toplusözleşme görüşmeleri için taraflar arasında görüşme trafiği önümüzdeki haftalarda başlayacak. Toplam 111 bin işçiyi ilgilendiren Toplusözleşme görüşmeleri için, Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile masaya oturacak olan Türk Metal Sendikası’nın başlangıç teklif paketini de bu hafta açıklaması bekleniyor. Yapılacak görüşmeler Renault, Tofaş, Ford, Man, Mercedes, Arçelik, Bosch’un içinde bulunduğu birçok büyük sanayi kuruluşunu kapsayacak. Son yapılan Toplusözleşmede ise, sosyal haklar hariç ortalama yüzde 24.63 zamda anlaşılmıştı.

10 EYLÜL’DE GREV

Tekstil sektöründe ise, Toplusözleşme görüşmeleri tıkandı. Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası ile yürütülen grup Toplusözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine TEKSİF grev kararı aldı. Grev için tarih 10 Eylül olarak belirlendi. Grev kararı Altınyıldız Tekstil, Bahariye Mensucat, Karsu Tekstil, Kordsa Teknik Tekstil gibi şirketleri kapsıyor. 10 bin civarındaki işçiyi ilgilendiren Toplusözleşmelerde işçiler enflasyon oranında zam talep ederken, işverenler ise yüzde 3 artı 3 zam teklifi yaptı. Borsaya açık şirketler de, grev kararını Kamuyu Aydınlatma Platformu’na bildirmeye başladı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Fenerbahçeli eski yöneticiden büyük tepki
Fenerbahçeli eski yöneticiden büyük tepki
Gaziemir Belediyesi memurlarından 'toplu sözleşme' eylemi
Gaziemir Belediyesi memurlarından 'toplu sözleşme' eylemi