Trump’ın azline karar verildi!

Trump'ın azline karar verildi!

ABD Eski Başkanı Donald Trump'ın 6 Ocak'taki Kongre baskını nedeniyle "isyana teşvik" suçlamasıyla yargılanacağı Senatoda "görevi sona ermiş bir başkanın azil yargılamasının anayasal olup olmadığı" tartışılıyor.

28 Ocak 2021 - 17:52 - Güncelleme: 29 Ocak 2021 - 10:02

Trump'ın azil yargılamasına ilişkin tartışmaların damga vurduğuSenato Genel Kurulundaki oturumda, Cumhuriyetçi Kentucky Senatörü Rand Paul'ün konuşması gündem olurken Paul, "Anayasamız bu konuda açıktır ancak görevdeki bir başkan için azil yargılaması ve oylaması yapılabilir. Halbuki Demokratlar görevi sona ermiş olan bir kişiyi yargılamak istiyor. Bunun adı siyasal intikamdır. Bu mahkeme bir tiyatrodur." değerlendirmesini yaptı.

Konuşmanın ardından Paul'ün sunduğu "Trump'ın azil yargılamasının anayasal olmadığına" ilişkin tasarı ise 45 evet oyuna karşı 55 hayır oyu ile reddedildi.


Trump'ın suçlu bulunabilmesi için3'te 2 çoğunluğun, Trump aleyhinde oy kullanması gerekiyor. Her iki partinin de 50'şer sandalyeye sahip olduğu Senatoda Trump'ın suçlu bulunmasına oldukça düşük ihtimal olarak bakılıyor.

 

 

Kaynak: ışılkıral

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x