Tunç Soyer Gençlerin Sorularını Yanıtladı

Tunç Soyer Gençlerin Sorularını Yanıtladı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, çeşitli liselerden 40’tan fazla öğrencinin bir araya gelerek oluşturduğu “Artık Biz Soralım” platformunun sorularını yanıtladı.

09 Ocak 2021 - 10:48 - Güncelleme: 09 Ocak 2021 - 12:10

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer gençlerin kendisiyle ilgili merak ettiklerini ve gündeme dair soruları yanıtladı.

Kendisine yöneltilen “Tunç Soyer kimdir?” sorusuna “Bu güzel coğrafyada ‘başka bir hayatın mümkün’ olduğuna inandığım için ve bunu gerekleştirmek için belediye başkanlığı yapıyorum. Bu memleketi, bu memleketin tarihini, kültürünü, coğrafyasını, iklimini ve insanlarını çok seviyorum” cevabını veren Başkan Soyer'in gündeme dair yaptığı açıklamalardan başlıklar şöyle;


Boğaziçi Üniversitesi’nde Yaşanan Rektörlük Tartışması

Yaşanan rektörlük tartışmasını bir hukukçu gözüyle nasıl değerlendirdiği sorusuna Başkan Soyer, “Daha önceo olduğu gibi üniversitenin kendi içinden göstereceği adaylar arasından bir seçimin yapılması gerektiğini düşünüyorum. Üniversitenin kendi içindeki dengelerini koruyarak eğitimin kalitesini yükseltecek,  öğretim üyeleri ile öğrenciler arasındaki ilişkileri koordine edecek rektör, üniversitenin içinden çıkmış biri olmalı. Üniversitelerin özgür bilimin üretildiği özerk yapılar olması gerekiyor. Özerkliğin kalkması özgür bilimin yaratılmasının önünde büyük bir engel. Oysa bizim ihtiyacımız olan şey bilimin özgürce yapılması. Bu süreci engelleyecek her türlü düzenleme yanlıştır” şeklinde cevap verdi.


CHP’li Belediyelerin Uyguladığı Asgari Ücret

CHP’li belediyelerin resmi makamların tespit ettiğinin üzerinde uyguladığı asgari ücretin nasıl karşılandığı sorusunu da yanıtlayan Soyer, “Bu kamu kurumlarının harcamalarında önceliği neye verdiği ile ilgili bir şey. Bizim yerel seçim sürecinde en çok dile getirdiğimiz konu arka sıralardaki yurttaşlarımızın ihtiyaçlarına öncelik vermek ve kentteki refahın adil biçimde bölüşülmesini sağlamaktı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesini oluştururken bu kesimlere öncelik verdik. Bu hizmetleri üreten belediye çalışanlarlarımızın eline daha fazla para geçmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi.


 “İzmir Demokrasinin Kalesi

Başkan Soyer , İzmir’de seçim kazanmanın CHP için bir gelenek haline gelmesinin ve elde edilen galibiyetlerin belediyede bir rehavet ortamı yaratıp yaratmadığı sorusuna,  “İzmir CHP’nin kalesi demek İzmirlilere haksızlık olur. İzmir demokrasinin kalesi. İzmirliler yerel yönetimden aldıkları hizmeti ölçerek bir karara varıyorlar. Aldıkları hizmetten memnun olmuyorlarsa tercihlerini değiştirebiliyorlar. Tam tersine biz ne yaparız da bunu korur ve ileriye taşırız diye bir kaygımız var. Asla yürümüyoruz;  hep koşuyoruz. Çok daha fazlasını üretmeye çalışıyoruz. Aynı şey tüm personelim için de geçerli. Biz kendimize ‘Türkiye’nin değişiminin lokomotifi İzmir olacak’ diye bir misyon koyduk. Türkiye değişecekse İzmir’den değişecek. Tarihi boyunca ilklerin kenti olmuş İzmir’de yaptığımız her şeyi Türkiye’nin aydınlık geleceği için de yapmaya gayret ediyoruz. Meselemiz sadece İzmirlinin oyunu kazanmak değil Tüm Türkiye’ye örnek olacak işleri İzmir’den yaparak Türkiye’ye göstermek. Farklı kültürlerin yüz yıllardır birlikte yaşadığı, demokrasinin kökleştiği İzmir’de demokrasinin erdemlerini tekrar insanlara hatırlatacak bir yönetim anlayışı oluşturmaya çalışıyoruz. Demokrasi insanlığın en güzel inovasyonu ve demokrasinin değerleri hala insanlığın en yüce değerleri. Eşitlik, adalet, özgürlük, kardeşlik, bağımsızlık bütün bunlar hala insanlığın en yüce değerleri. Biz İzmir’den yola çıkarak tüm bu değerlerin ışığında başka bir Türkiye’nin mümkün olduğunu göstermek istiyoruz. Bırakın rehaveti yaptığımız hiçbir şeyi yeterli görmüyoruz.  Çok daha fazlasını yapmanın heyecanını taşıyoruz” ifadelerini kullandı.


Merkezi Hükümetle Belediye Arasındaki Süreç

Mali gücü aşan projelerin işleyişiyle ilgili de konuşan Soyer, “Para bulamadık,  borç vermediler, bizi dışladılar’ gibi bin tane mazeret bulunabilir. Ama biz iş yapmak mecburiyetindeyiz. Kaynak yaratmak durumundayız. Biz o kaynağı yaratıyoruz. İzmir’in geçmişten gelen güçlü bir bütçe yapısı var. Bunu koruyarak ileriye taşımaya gayret ediyoruz. Önümüzdeki günlerde İzmir tarihinin en büyük yatırımı Buca Metrosu’na başlıyoruz. Bu dev projeyi tamamen kendi gücümüzle yapacağız. 1 milyar 70 milyon Euro’luk bir yatırım.  Diğer kentlerdeki metro ağlarının hangi kaynak ve bütçeyle yapıldığına bakarsanız şöyle bir tabloyla karşılaşacaksınız:  İzmir’de merkezi hükümetin bir metre döşediği ray yok. Tamamı İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin öz kaynaklarıyla yapılmıştır. Türkiye’de de başka böyle bir kent yok. 441 milyon liralık yatırımla Çiğli tramvayının yapımına başladık. Pandemiye rağmen Narlıdere Metrosu yapımı hızla sürüyor.  2021 yılı bütçesinin yüzde 42’sini yatırıma ayıran tek belediyeyiz. Türkiye’de hiçbir belediye bütçesinden bu kadar büyük bir payı yatırım için ayırmadı. İzmir’e yatırım yapmaya devam edeceğiz.  Hükümetin desteği olsa da olmasa biz o kaynağı yaratıp yolumuza devam edeceğiz” şeklinde konuştu. 

Gençlere "Siyasete Yakın Durun" Tavsiyesi

Gençleri kentin yönetim sürecine dahil edecek İzmir Akademi Portalı’nın  çok önemli olduğuna değinen Soyer,sözlerini  “Siyaset hayatı dönüştürme sanatıdır. Yaşamaktan şikayet ettiğiniz şeyleri değiştirmek için siyasete yakın durmanızı, dünyayı merak etmenizi tavsiye ediyorum” şeklinde sonlandırdı.

 

 

Kaynak: egedesonsöz

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Aydın’da düdüklü tencere can aldı! 1 ölü, 1 yaralı
Aydın’da düdüklü tencere can aldı! 1 ölü, 1 yaralı
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan kafe ve restoranlar için flaş açıklama
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan kafe ve restoranlar için flaş...