Ülkenin kaderini değiştiren açık oturum

Ülkenin kaderini değiştiren açık oturum

6 KASIM SEÇİMLERİNİN YILDÖNÜMÜNDE SANDIĞIN HİKAYESİ 12 Eylül 1980’de Türkiye bir darbe yaşamış, Meclis ve tüm siyasi partiler kapatılmış, üç yıl sürecek ‘Askeri rejim’ dönemi başlamıştı. Süleyman Demirel, Bülent Ecevit, Necmettin Erbakan ve Alparslan Türkeş de yasakların gölgesinde siyasete ara vermek zorunda kalmıştı.

08 Kasım 2020 - 10:22

6 KASIM SEÇİMLERİNİN YILDÖNÜMÜNDE SANDIĞIN HİKAYESİ

12 Eylül 1980'de Türkiye bir darbe yaşamış, Meclis ve tüm siyasi partiler kapatılmış, üç yıl sürecek 'Askeri rejim' dönemi başlamıştı. Süleyman Demirel, Bülent Ecevit, Necmettin Erbakan ve Alparslan Türkeş de yasakların gölgesinde siyasete ara vermek zorunda kalmıştı.

Kenan Evren başkanlığındaki Milli Güvenlik Konseyi ve Bülent Ulusu başbakanlığındaki yeni hükümet, Danışma Meclisi'nden çıkan kanunların ardından, 6 Kasım 1983'te ilk genel seçimlerin yapılmasını kararlaştırdı. 12 Eylül darbesinin ardından ilk seçim yapılacaktı ama bu seçime sadece MGK'nın onayından geçen 3 partinin girmesine izin verildi.

HOROZ, ARI VE GÜNEŞ

Seçimde Bülent Ulusu kabinesinin eski başbakan yardımcısı Turgut Özal'ın kurduğu 'Arı' amblemli Anavatan Partisi, emekli Orgeneral Turgut Sunalp'in 'Horoz' amblemli Milliyetçi Demokrasi Partisi ve İsmet İnönü'nün Özel Kalem Müdürü ve Başbakanlık Müsteşarı Necdet Calp'in 'Güneş' motifli Halkçı Parti yarışacaktı. Özal, "4 eğilim" diye yola çıkmış, Sunalp mevcut askeri yönetimin fikirlerini ilke edinmiş, Calp ise sosyal demokrat oylara talip olmuştu.

Askeri yönetim sağda, solda ve liberal kanatta birer partiyi yeterli gördüğü için, Erdal İnönü'nün SODEP'i ve Süleyman Demirel'in desteklediği Büyük Türkiye Partisi'nin seçime girmesine izin vermedi. BTP kapatılırken yerine Doğru Yol Partisi kuruldu. Alparslan Türkeş'in desteklediği Muhafazakar Parti ve Necmettin Erbakan'ın Milli Selamet Partisi çizgisindeki Refah Partisi de kuruldu. Bu partilerin kurucuları veto edilince hiçbiri 6 Kasım seçimlerine katılamadı.

Turgut Özal'ın ANAP'ı 213 milletvekili kazandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Hafta sonu market ve bakkallar açık mı, kaça kadar açık?
Hafta sonu market ve bakkallar açık mı, kaça kadar açık?
Özel hastanelerde corona vurgunu
Özel hastanelerde corona vurgunu