Ülkenin sigortası yok, her kısa devrede yangın çıkıyor

Ülkenin sigortası yok, her kısa devrede yangın çıkıyor

Hafta sonu Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi’nin Elazığ, Bingöl ve Van kongrelerine katılan Genel Başkan Ali Babacan’la gündemi konuştuk. Siyasetin ısındığını vurgulayan Babacan, DEVA Partisi’nin durumuna ilişkin “Çok şükür iyi gidiyor.

17 Kasım 2020 - 07:51

Hafta sonu Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi'nin Elazığ, Bingöl ve Van kongrelerine katılan Genel Başkan Ali Babacan'la gündemi konuştuk. Siyasetin ısındığını vurgulayan Babacan, DEVA Partisi'nin durumuna ilişkin "Çok şükür iyi gidiyor. Çarşı, sokak, pazara yansıması çok iyi. Teşkilat çok motive. Kısmet olursa aralık ayının 10'u gibi 41 ilde kongrelerimizi tamamlayıp büyük kongre için gün isteyeceğiz" dedi.

'HER YERDE KAYIP VAR'

Cumhurbaşkanlığı sistemine geçeli iki yıl dört ay olduğuna dikkat çeken Babacan, "Bu sürede memleketin kazandığı hiçbir şey olmadı. Her yerde kayıp, kayıp, kayıp. Sistem problemli ama zihniyet de çok önemli. Sistemi düzeltmek lazım ama bu zihniyetin de değişmesi lazım. Başka türlü ülke toparlanamayacak" diye konuştu.

Babacan, Cumhurbaşkanı'nın partili olmasını engelleyen ifadenin anayasadan çıktığına, ancak "tarafsızlık" yemininin durduğuna dikkat çekerek şöyle dedi: "Şu anda ülkenin bir sigortası yok. Her kısa devrede orada burada yangın çıkıyor. Krizlerle uğraşıp duruyoruz. Siyaset bazen karışabilir, çözüm üretemez. O dönemlerde gerçekten tarafsız Cumhurbaşkanı gibi davranabilecek bir pozisyon önemli. Bizde öyle bir pozisyon kalmadı."

'SIFIRDAN BİR ANAYASA…'

Güçlendirilmiş parlamenter sistemin sıfırdan bir anayasa ile yapılması gerektiğini vurgulayan Babacan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Sıfırdan bir anayasa için Meclis'te büyük bir çoğunluk ya da referandum lazım. Bu kadar büyük bir değişiklik için Meclis çoğunluğu yeter mi onu da bilmiyorum. Çoğunluk da olsa siyasi meşruiyetini kuvvetlendirmek için referandum lazım. Daha da önemlisi bir geçiş sürecini çalışmak lazım."

'ERDOĞAN DA İSTEYECEK'

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "Hadi gelin parlamenter sistemi konuşalım" diyeceğine dair bir ihtimali gördüğünü söyleyen Babacan, "Halkın daha büyük yüzdesi artık parlamenter sistemi tercih ediyor. Bunlara bakıp 'hadi gelin çalışalım' der. Bir şey çıkmaz, memleketi de bir yıl oyalar. Şu andaki hükümet işin başında olduğu, yönlendirdiği sürece onların başlattığı bir parlamenter sisteme geçiş çalışmasından sonuç çıkmaz. Çünkü onlarda güçler ayrılığı, hukukun üstünlüğü gibi zihniyet yok" yorumunu yaptı.

'SAMİMİYET TESTİ GEREK'

Erdoğan'ın demokratikleşme seferberliğiyle ilgili açıklamalarını değerlendiren Babacan şunları söyledi: "Sadece lafta kalmasın, çok kolay yapabilecekleri işler var. Oralardan başlayın. Mesela düşünce suçu nedeniyle hapiste bulunan kim var kim yok hemen serbest bırakılır. Meclis'teki ilk yasanın içine bir madde konulur ve hemen yapılabilir. Bir açıklama yapabilir. Kendisi 'Ben artık karışmıyorum' diyebilir. TRT hemen muhalefet partilerinin haberlerini yapabilir. Osman Kavala, Ahmet Altan dosyalarını arkadaşlarımız inceledi. Bir şey yok. Hemen bırakmaları gerek. Burada bir samimiyet testi gerekiyor." Aynı samimiyet testinin ekonomi için de geçerli olduğunu söyleyen Babacan, "Şu andaki açıklamalar, uzaktan izleyenler için bir miktar olumlu bir beklenti oluşturabilir ama samimiyet testinden geçmesi gerek. Uzun yıllar işin içinde olan kişiler olarak ümitli olamıyoruz. Daha önce de çok gördük" dedi.

Babacan, gözaltında darp edildiği iddia edilen Servet Turgut'un evini ziyaret ederek aileye başsağlığı diledi. Yakınlarından konuyla ilgili bilgi aldı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bakanlığın yayımladığı vefat sayısı ile İBB’nin verileri arasındaki büyük fark dikkat çekti
Bakanlığın yayımladığı vefat sayısı ile İBB’nin verileri...
Deprem sonrası ağır hasar gören binada mahsur kalan kedi kurtarıldı
Deprem sonrası ağır hasar gören binada mahsur kalan kedi...