Ünlü Besteci Muammer Sun Hayatını Kaybetti

Ünlü Besteci Muammer Sun Hayatını Kaybetti

Türk müziğinin önemli bestecilerinden, eğitimci, Besteciler, Orkestra Şefleri ve Müzikologlar Derneği (BESOM) kurucusu ve üyesi Muammer Sun bu sabah tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

16 Ocak 2021 - 14:52

Türk müziğinin önemli bestecilerinden, eğitimci, Besteciler, Orkestra Şefleri ve Müzikologlar Derneği (BESOM) ve Sun Yayınevi kurucusu Muammer Sun bu sabah tedavi gördüğü hastanede çoklu organ yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti.   


Müzik hayatına 1946 yılında Askeri Mızıka Okulunda başlayan Sun, 1953’te Ankara Devlet Konservatuarı Kompozisyon Bölümü’ne girip; Ahmed Adnan Saygun’un öğrencisi oldu. Konservatuarda, Hasan Ferit Alnar ile koro ve orkestra şefliği, Mithat Fenmen ile piyano, Muzaffer Sarısözen ile Türk halk müziği, Ruşen Ferit Kam ile klasik Türk musikisi  çalıştı. 1960 yılında Ankara Devlet Konservatuarı kompozisyon bölümünü birincilikle bitiren Sun birçok kurumda öğretmen olarak görev aldı. 

1968 yılında Milli Eğitim Bakanlığı Müşavirliği sırasında Çocuk ve Gençlik koroları yönetmeliğini hazırlayan Sun, Türkiye de 166 tane Çocuk ve Gençlik korosu açılmasını sağladı. Korolar ödenekleri kesildiği için 1970 yılında kapatılsa da günümüzde yayınlaşan çocuk ve gençlik korolarının temelini oluşturmaktadırlar. 

Muammer Sun, Besteciler, Orkestra Şefleri ve Müzikologlar Derneği'nin kurucu ve onursal üyesi olarak başta SCAMV Onur Ödülü Altın Madalyası olmak üzere çok sayıda ödülün sahibiydi.

Kaynak: ANKA Haber Ajansı

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Deprem uzmanından korkutan İzmir uyarısı!
Deprem uzmanından korkutan İzmir uyarısı!
Soyer: “İzmir Türkiye’ye örnek bir tesis kazanacak”
Soyer: “İzmir Türkiye’ye örnek bir tesis kazanacak”