Uzmanlar Elazığ depremini değerlendirdi

Uzmanlar Elazığ depremini değerlendirdi

Elazığ merkezde  bugün 5,3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. AFAD, depremin 7 kilometre derinlikte gerçekleştiğini duyurdu. Depremin çevre illerden de hissedildi. 5’İN ALTINDA DEPREM MEYDANA GELEBİLİR

27 Aralık 2020 - 15:01

Elazığ merkezde  bugün 5,3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. AFAD, depremin 7 kilometre derinlikte gerçekleştiğini duyurdu. Depremin çevre illerden de hissedildi.

5'İN ALTINDA DEPREM MEYDANA GELEBİLİR

Bölgede korkuya neden olan depremin ardından SÖZCÜ'ye konuşan Fırat Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Feyzi Bingöl, meydana gelen bu depremin bir artçı değil kendine bağımsız bir deprem olduğunu kaydetti.

İlerleyen günlerde 5 altında depremlerin meydana gelebileceğini belirten Prof. Dr. Feyzi Bingöl, şunları söyledi;

"Bu depremde Doğu Anadolu fay zonu içerisinde ancak ana fay üzerinde değil. Ana fay üzerinde olmayan ki Doğu Anadolu Fay zonu Palu ilçesinden başlayarak üç kola ayrılıyor. Bunlardan biri kolu da bugünkü depremin olduğu Uluova fayı dediğimiz ve Elazığ'a en yakın olan fay. Bu fay ana fay olmadığı için 6'nın üzerindeki bir depremi oluşturmasını beklemiyoruz. AFAD'a göre 5,3 olan Kandilli'ye göre 5,6 büyüklükte olan bu deprem söylediğimiz bu fayın üretebileceği büyük depremlerden birisi.

Dolayısıyla bu fay üzerinde daha büyük bir deprem beklemiyoruz. Aynı yerde dün 4,1 büyüklüğünde bir deprem olmuştu. Dün meydana gelen 4,1 büyüklüğündeki deprem 24 Ocak'ta meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremin artçısı olabilir diye yorumlarda yapılmıştı. Ben bugün meydana gelen depremin artçı değil kendine bağımsız bir deprem olduğunu tahmin ediyorum. Bundan sonra bu bölgede buna bağlı olarak 5'in altında küçük depremler meydana gelebilir. Vatandaşlarımızın korkmasına gerek yok."

ERCAN: YAŞANAN DEPREM ARTÇI DAHA BÜYÜĞÜ OLMASI ŞAŞIRTICI OLUR

Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, daha büyük bir deprem beklemediğini belirtti. Ercan, Kandilli Rasathanesi'ne göre 5.6, AFAD'a göre 5.3 büyüklüğündeki depremin orta büyüklükte bir deprem olduğunu belirtti.

"ARTÇILAR DEVAM EDECEK"

Depremin, 24 Ocak 2020 tarihinde Elazığ da meydana gelen 6.8'lik depremin artçılarından birisi olduğunu söyleyen Ercan, "Bu deprem bu yıl içinde olan 6.8 büyüklüğündeki depremin artçılarından birisidir. Ardında daha büyük bir deprem olması beni şaşırtır. Artçı depremler henüz bitmemiş, bunların oluşumu 2021 yılına, hatta 2022 yılına sarkmış olup, gelecek yıllarda sarsmayı sürdürecektir. Artık Elazığ'da hem yapılar, hem de onların yüklerini taşıyan toprak aşırı yorgundur" dedi.

İlginizi ÇekebilirElazığ da 5.3, Muğla da 4.2... Sabah saatlerinde art arda depremler İlginizi ÇekebilirVan da 3.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir'de Dev Operasyon
İzmir'de Dev Operasyon
NASA'dan Türkiye'ye kuraklık uyarısı: Böyle devam ederse mahsul üretimi tehlikeye girebilir!
NASA'dan Türkiye'ye kuraklık uyarısı: Böyle devam ederse mahsul...