Vali Aksoy’dan jeotermal açıklaması : "Taviz söz konusu...

Vali Aksoy’dan jeotermal açıklaması : "Taviz söz konusu olamaz

22 Şubat 2021 - 18:10

Vali Aksoy’dan jeotermal açıklaması : "Taviz söz konusu olamaz..."

Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, jeotermal enerjisi santralleri konusunda , kriterle uymayan işletmelerle ilgili yasal yaptırımlar gerçekleştirileceğini vurgulayarak, AYTER’e ait 15 dönümlük alanın termal otel için ayrıldığını söyledi.

Bir televizyon kanalının canlı yayınına konuk olan Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, Jeotermal enerji meselelerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.


“TAVİZ SÖZ KONUSU OLAMAZ”

Vali Aksoy, bölgeden faaliyet gösteren ancak kriterle uymayan işletmelerle ilgili yasal yaptırımlar gerçekleştirileceğini vurgulayarak, “Çevre ve Şehircilik Bakanımızın ziyaretinde bu konuyu gündeme taşıdık. Sayın Bakan da üç ayrı yönetmelikte değişiklik yaptı. Denetimle ilgili çalışmalar ortaya kondu. Bu kriterle uymayan işletmelerle ilgili yasal yaptırımlar gerçekleştirilecek. Bu konuda herhangi bir taviz söz konusu olamaz” dedi.


Efeler Kadıköy’deki Jeotermal Sera Bölgesi için çalışmaların sürdüğünü belirten Aksoy, daha önce sıcak suyun farklı bir bölgeden getirilmesinin düşünüldüğünü ancak yüksek maliyet nedeniyle söz konusu alanda jeofizik etüt yapıldığını ve suyun oradan çıkarılmasının hedeflendiğini dile getirdi.


“15 DÖNÜMLÜK ALAN TERMAL OTEL  İÇİN AYRILDI”


Aydın’da jeotermal enerjinin tarımda ve termal turizmde kullanılması konusunda doğru ve haklı bir bekleyiş olduğunu kaydeden Vali Aksoy, konuşmasını şu şekilde tamamladı:

“Jeotermal kaynağın seracılıkta ve tarımda kullanılmasını temel amaç olarak benimsiyoruz. AYTER’in arazisi olan bir termal otel yapılsın diye bir alanımız var. Çevre Bakanımızın ziyaretinde Millet Bahçesi yapılması gündeme gelince alanın alınması konusu gündeme geldi. Çevre Bakanımıza bölgenin böyle bir turizm yatırımına ihtiyacı olduğunu arz ettik. Sayın Bakanımız da uygun gördü. Müzenin üst tarafında yaklaşık 15 dönümlük alanı termal turizm tesisi için tutuyoruz.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x