Vergi Sisteminde Değişiklik! Sigara Fiyatları Yükseldi mi?

Vergi Sisteminde Değişiklik! Sigara Fiyatları Yükseldi mi?

Enflasyonist yönü yüksek nispi vergileme sisteminden, asgari maktu ağırlıklı sistemine geçilecek. Vergi miktarını belirtmek için temel olarak alınan değerin ve vergi oranlarının düzenlenmesiyle, doğrudan vergilerin gelir içindeki payının da artırılması planlanıyor. Yapılan düzenleme ile sigarada fiyat artışına da gerek kalmadı.

06 Ocak 2021 - 10:32 - Güncelleme: 06 Ocak 2021 - 11:16

Hazine ve Maliye Bakanlığı, enflasyonla mücadele kapsamında vergi sisteminde önemli bir değişikliğe gidiyor. Gelir İdaresi Başkanlığı'nca yürütülen çalışmalar sonucunda Avrupa Birliği ülkelerinin de kullanmakta olduğu enflasyonist yönü yüksek nispi vergileme ağırlıklı modelden asgari maktu ağırlıklı modele geçiliyor. Yeni vergi sistemiyle birlikte bir üründe fiyat artışı olduğunda vergi de artmayacak. Yeni modelle hem gelirde istikrar sağlanacak hem de enflasyon baskısı azalacak.


EKONOMİDEKİ YENİLİKLERLE İLK HEDEF VERGİLER

Gelir İdaresi Başkanı Bekir Bayrakdar, "Vergi düzenlemesi makroekonomik reformlar kapsamında yapılıyor. Enflasyonla mücadele kapsamında AB ülkelerinde olduğu gibi asgari maktu ağırlıklı modele geçiyoruz. Zam olunca daha çok vergi alınıyor. Bu uygulamayla gelirler açısından daha istikrarlı bir modele geçiliyor, bir taraftan da uzun vadede enflasyonist baskıdan kurtulmuş oluyoruz." dedi.

VERGİ ORANLARINA YENİDEN DÜZENLEME KARARI

Sabah'tan Hazal Ateş'in haberine göre matrah ve vergi oranlarının yeniden düzenlenmesi, doğrudan vergilerin gelirler içindeki payında artışın sağlanması da planlanıyor. Etkinliği olmayan istisna, indirim, muafiyetler kaldırılacak. Bir sonraki adımda gelir ve kurumlar vergileri tek yasada birleştirilerek, maktu vergilerin fiyatlar genel seviyesindeki değişime göre artırılması hedefleniyor.

UYUŞMAZLIKLAR GİDERİLECEK

Vergiye uyum maliyetlerini azaltan, uyuşmazlıkların kısa sürede çözen ve vergi cezalarının gönüllü uyumu artıracak yasal düzenlemeler yapılacak. Vergisel teşvikler ekonomik ve sosyal etkileriyle birlikte değerlendirilecek. Vergi yükü ve gelir tahminlerine yönelik genel ve sektörel analizler yapılacak.

NİSPİ VE MAKTU VERGİ NEDİR?

Nispi vergi çalışandan kesilen gelir vergisi gibi orana dayalı olarak, maktu vergi ise yükümlü kişiler arasında ayrım yapmadan herkesten eşit olarak alınan vergidir.

SİGARA FİYATLARINDA ARTIŞ OLDU MU ?

Yeni düzenlemelerle birlikte sigara fiyatlarında artışa gerek kalmadı. Asgari maktu, sigara tüketicilerinin daha ucuz sigara tercih etmesi halinde vergi tahsilatını garantiliyor. Nispi vergi ise yüksek fiyattan satılan sigaralardan oransal vergi alınmasını sağlıyor.


Kaynak: sondakika.com, sabah

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir'de Dev Operasyon
İzmir'de Dev Operasyon
NASA'dan Türkiye'ye kuraklık uyarısı: Böyle devam ederse mahsul üretimi tehlikeye girebilir!
NASA'dan Türkiye'ye kuraklık uyarısı: Böyle devam ederse mahsul...