Yalancı Koronavirüs Vakalarında Artış

Yalancı Koronavirüs Vakalarında Artış

Kovid-19’a yakalanma korkusuyla çıkan kaygının yönetilememesi bazı kişilerde psikolojik bir rahatsızlık olan 'yalancı koronavirüs'e neden oluyor...

20 Ocak 2021 - 10:23

Pandemi nedeniyle dünyada her dört kişiden birinde kaygı bozukluğu ve depresyon görülüyor. Kaygının yönetilememesi durumunda ise bazı kişilerde psikolojik bir rahatsızlık olan 'yalancı koronavirüs' ortaya çıkıyor.

Konuyla ilgili konuşan Beykoz Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi, Klinik Psikolog Prof. Dr. Ebru Şalcıoğlu, "Koronavirüs belirtileri gösterdiğine inanan kişiler soluğu hastanelerde alıyor. Kişi hastaneye gidip koronavirüs olmadığını öğrendiğinde anlık rahatlama yaşıyor ama bu durum hastanelere yük getiriyor" açıklamasında bulundu.Şalcıoğlu, kaygıya eğilimli kişilerin bedenindeki herhangi bir belirtiyi hastalığa yorduğunu ve bu kişilerin yalancı koronavirüs olma ihtimalinin yüksek olduğunu belirtti.

Bazı fiziksel belirtilerin tıbbi olarak açıklanamayan nedenleri olabileceğini söyleyen Şalcıoğlu," Böyle durumlarda da biz psikolojik nedenlere bakıyoruz. Kendisini ifade edemeyen ve ortaya çıkamayan duyguların bedenimizde bir tezahürü var. Bunlar çoğu zaman nörolojik belirtiler şeklinde görülebiliyor. Hareket bozuklukları ve geçici körlük sorunları dahi yaratabiliyor. Dermatolojik , kardiyolojik ve mide-bağırsak sistemindeki belirtilerin altında kimi zaman duygusal çatışmalara bağlı psikolojik sorunlar olabiliyor."  ifadelerini kullandı.

Sürekli kaygı içinde olan kişilerin hijyen davranışlarını temiz olmak için değil temiz hissetmek için gösterdiğini belirten Şalcıoğlu, “Elleri kirlenince değil, kirli hissedince yıkama davranışı gösteriyorlar. Pek çok kişide kirlenmiş hissetme hali, Kovid-19 hakkında konuşma sonrasında bile olabiliyor. Konuşma sonrasında hemen kişiler ellerini yıkayıp dezenfekte ediyorlar. Kaygının yol açtığı bu davranış kaygının artarak sürmesine neden oluyor. Çünkü kişi temizlendiğine inanıp rahatlasa da kirlenme hissi çok çabuk geri dönüyor ve kişi yeniden temizlik davranışlarına girişiyor" dedi.

Kaynak: Sputnik

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Deprem uzmanından korkutan İzmir uyarısı!
Deprem uzmanından korkutan İzmir uyarısı!
Soyer: “İzmir Türkiye’ye örnek bir tesis kazanacak”
Soyer: “İzmir Türkiye’ye örnek bir tesis kazanacak”