Yardım kuruluşlarının Yunanistan isyanı! AB’ye şikayet...

Yardım kuruluşlarının Yunanistan isyanı! AB’ye şikayet ettiler

Yardım kuruluşları Oxfam ve WeMove Europe,Yunanistan ı iltica başvurusunda bulunan sığınmacılara karşı AB hukukunu sistematik olarak ihlal ettiği gerekçesiyle AB Komisyonu na şikayet etti. Salı günü AB Komisyonu na sunulan başvuruda Yunanistan ın sığınmacılara yönelik “push-back” olarak bilinen zorla geri gönderme gibi uygulamaları hakkında AB hukukunu ihlal davası açılması talep edildi. Yunanistan ın karasularına giren sığınmacıları yasal işlemler başlatmadan zorla […]

22 Eylül 2020 - 16:18

Yardım kuruluşları Oxfam ve WeMove Europe,Yunanistan ı iltica başvurusunda bulunan sığınmacılara karşı AB hukukunu sistematik olarak ihlal ettiği gerekçesiyle AB Komisyonu na şikayet etti. Salı günü AB Komisyonu na sunulan başvuruda Yunanistan ın sığınmacılara yönelik “push-back” olarak bilinen zorla geri gönderme gibi uygulamaları hakkında AB hukukunu ihlal davası açılması talep edildi.

Yunanistan ın karasularına giren sığınmacıları yasal işlemler başlatmadan zorla ve şiddet kullanarak Türk karasularına geri gönderdiği vakalar daha önce de kamuoyuna yansımış ve yoğun tartışmalara yol açmıştı.,

İKİNCİ BAŞVURU HAKKI DA YANIYOR

Sivil toplum kuruluşları (STK) ayrıca iltica prosedürlerinde uygulanması gereken koruma önlemlerinin de aleni bir şekilde ihmal edildiğini belirterek Yunanistan da yürürlüğe giren yeni iltica reformunun adil bir iltica sürecini neredeyse imkansız kıldığını kaydetti. STK lar iltica başvurusu reddedilen sığınmacıların ret kararı ellerine ulaşana kadar ikinci başvuru hakkı için tanınan sürenin dolduğuna dikkat çekerek, ikinci başvuru hakkının bu şekilde ihlal edildiği suçlamasında bulundu.

MİDİLLİ DE GEÇİCİ ÇADIR KENT

DW Türkçe nin aktardığına göre Oxfam AB Bürosu Yöneticisi Marissa Ryan, “AB Komisyonu AB hukukunun hamisidir ve Avrupa da yaşayan her insanın temel haklara erişimini sağlamak ve korumak durumundadır” diyerek Moria sığınmacı kampında çıkan yangının Avrupa nın bu alandaki fiyaskosunu ortaya koyduğunu belirtti.

Moria da çıkan yangın sonrası mülteciler duruma isyan etmişti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başakşehir'in konuğu PSG! Fransız ekibinde 5 eksik...
Başakşehir'in konuğu PSG! Fransız ekibinde 5 eksik...
Kısa çalışma ödeneğinin 2 ay uzatılması kararı Resmi Gazete’de
Kısa çalışma ödeneğinin 2 ay uzatılması kararı Resmi...