Yarızamanlı çalışma yönetmelik bekliyor

Yarızamanlı çalışma yönetmelik bekliyor

EBEVEYN olduktan sonra yarızamanlı çalışmak isteyen memurlarla ilgili düzenleme, öğretmen ve sağlık çalışanlarına takıldı. Memurlar için yönetmelik çıkmadığı için kanun bugüne kadar uygulanamazken, öğretmen veya sağlık alanındaki ebeveynlerin de kapsam...

16 Ocak 2020 - 10:15

10 Şubat 2016’da Resmi Gazete’de yayımlanan kanunla, çocuğu 0-6 yaş arasında ebeveyn çalışanlar için yarızamanlı çalışma hakkı tanındı. Buna göre normal izin haklarının bitmesinden sonra ilköğretime başlayana kadar anne veya baba çalışanlar, dilekçeyle önceden bildirmek üzere yarızamanlı çalışmaya geçebilecek. Düzenlemenin hayata geçmesi için de memur ve işçiler için hazırlanan yönetmeliklerin yürürlüğe girmesi öngörüldü. 8 Kasım 2016’da çıkan yönetmelikle 4857 sayılı İş Kanunu’na tabi çalışan işçiler için yasa yürürlüğe girdi. O dönemde memurlar için yönetmelik çalışmasının devam ettiği ve kısa sürede yayınlanacağı belirtildi. Ancak o tarihten bu yana yönetmelik yayınlamadı.

Kulislerde konuşulanlara göre, öğretmen ve sağlık çalışanı ebeveynlerin yönetmelikten yararlanması durumunda, kamu hizmetlerinde aksama olabileceği, bu kişilerin yerine memur alınması gerekeceği kaygısı yaşanıyor. Bu nedenle, öğretmen ve sağlık çalışanlarının kapsam dışında bırakılması öne çıkıyor. Ayrıca güvenlik personelinin de dışarıda bırakabileceğine dikkat çekiliyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Karnındaki bebeği savaşı kazandı anne ise koronavirüse yenik düştü
Karnındaki bebeği savaşı kazandı anne ise koronavirüse yenik...
KKTC’den gelen 332 kişi daha Karaman’da karantinaya alındı
KKTC’den gelen 332 kişi daha Karaman’da karantinaya alındı