Yaz sıcaklarındaki gizli tehlike: Samyeli mantarı

Yaz sıcaklarındaki gizli tehlike: Samyeli mantarı

Uzmanlar artan sıcaklarla birlikte yaz aylarında sık görülen ve nükseden ‘samyeli mantar’ına karşı uyardı. Deride ton farklarına neden olan samyeli mantarı tedavisi boyunca ve sonrasında güneşten korunma çok önemlidir.

31 Ağustos 2020 - 11:40

Medipol Çamlıca Üniversite Hastanesi Dermatoloji Bölümünden Uzm. Dr. Ufuk Güleç, yaz aylarında sık görülen samyeli mantarı hakkında bilgi verdi. Uzm. Dr. Ufuk Güleç, yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelerde bulundu:

Uzmanlar, artan hava sıcakları ile beraber yaz aylarının en sık rastlanan deri hastalıklarından biri olan samyeli mantarına karşı uyardı. Uzm. Dr. Ufuk Güleç, yaz aylarında sık görülen samyeli mantarı hakkında bilgi verdi. Güleç, “Samyeli mantarı yani tıptaki diliyle Tinea versikolor, pityriasis versikolor, derinin kendi florasına ait, deri üzerinde hayatını sürdüren bir mantar türüdür ve her bireyin cildinde normal olarak bulunur. Bazı çevresel faktörler deri üzerinde yaşayan bu türü artırır ve deride kahverengi, pembe veya beyaz renkte gözüken yüzeysel renk değişikliğiyle hafif pullanma şeklinde ortaya çıkan bu mantar enfeksiyonuna neden olur.” dedi.

“GÜNEŞ IŞINLARI DERİNİN BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ ZAYIFLATIR”

Sıcak ve nemli ortamın, aşırı terleme, yağlı deri yapısı gibi koşulların mantarın üremesini kolaylaştığını söyleyen Uzm. Dr. Ufuk Güleç, “Yaz sıcaklarında terlemeyi önleyici kıyafetler tercih edilmesi hastalığı önler. Buna rağmen yine de çok sık şekilde tekrarlayan kişilerde özellikle yazın 15 günde bir mantar üremesini baskılayacak şampuanlarla vücudun yıkanması hastalığın ortaya çıkışını engelleyecektir. Güneş ışınları derinin bağışıklık sistemini zayıflattığı için enfeksiyon hastalıklarının yaz dönemlerinde nüksetmesine sebep olur. Samyeli mantarının çok bilinmeyen bir özelliği hastalıklı bölgede tıpkı güneş koruyucu gibi etki göstermesidir. Bu nedenle bu enfeksiyona sahip kişiler güneşlenirlerse tedavi sonrasında hastalıklı alanlarında deri rengi diğer deri alanlarından daha açık renkte görünecektir” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Hava sıcaklığı düşüyor, 10 ilde kuvvetli sağanak bekleniyor
Hava sıcaklığı düşüyor, 10 ilde kuvvetli sağanak bekleniyor
Kiralık şehir: Denizli
Kiralık şehir: Denizli