BELİRSİZLİK VE KARARSIZLIK BAŞARIYA DÜŞMANDIR
Can Çirişoğlu

Can Çirişoğlu

BELİRSİZLİK VE KARARSIZLIK BAŞARIYA DÜŞMANDIR

10 Mart 2019 - 11:39

Son zamanlarda fazlaca görmesem de bir zamanlar iş adamlarının çalışma masalarında yan yana dört topun bağlı olduğu bir oyuncak yer alırdı. En baştaki topu çekip bıraktığınızda toplar sırasıyla hareket eder, iki yönde gidip geldikten bir müddet sonra da dururlardı. Stresi aldığı, yoğunlaşmayı sağladığı, rahatlattığı vb yararları olduğu söylenirdi. Kararsızlık prensibiyle çalışan bir düzenek, havanın sürtünmesiyle gittikçe yavaşlayarak uzunca bir süre sonunda dururdu. İnsanın benzer durumda yıpranması çevreyle sürtüşmelerin sonucunda sanırım o metal toplarınkinden çok daha fazladır. Psikolojik yıkımın nedeni olabilecek farklı bir ruh haline kapılıp gitmek kuvvetle olasıdır. Kısa yoldan söylemek gerekirse uzun süreli kararsızlık sürtünmeleri de arttıracağından daha zararlıdır. Ne kadar uzun ne kadar kısa ölçüsü insandan insana değişir. Her birimizin yaşadıkları, edinimleri, deneyimleri ve bunları yaşamlarına katma dereceleri birbirinden farklı olduğu için karar verme süreçlerimiz de değişiktir. Onun için genelde "en kötü karar dahi kararsızlık iyidir" deyişi yerleşmiştir.

Belirsizliğe gelince; şöyle bir hatırlayalım konusu denizde cinayet olan filmlerde hep bir tekne sisler arasında seyreder. Sanırsınız ki; hiç güneşli pırıl pırıl bir denizde cinayet işlenmemiştir. Rejisör o sahnedeki belirsiz görüntü ile filme daha ürkütücü bir hava katar. Sisli hava, gizemli ortamlar gerilim filmlerinin temel sahneleridir.

Yaşamımızdaki belirsizlikler de benzeri biçimde bizi tedirgin edip gerilime sokarak yaşamımızı güçleştirir. Kolaylıkla verebileceğimiz kararları almakta bizi zorlayan yine elimizdeki yetersiz bilgilerdir. Değerlendirebileceğimiz veriler ne kadar çok ve doğruysa ve de bizim onları verimli şekilde kullanma becerimiz ne kadar fazlaysa belirsizlik dolayısıyla kararsızlık hali yaşamayız. Mutlu olmamız huzur içinde yaşamı sürdürmemizin yolu bu iki durumu olabildiğince uzak durmaktır. Belirsizlikleri gidermek her zaman bizim kontrolümüz altında olamaz. Biz bir şekilde sonucuna katlanabileceğimiz bir karar vermemiz gerektiğini kabul etmeliyiz. Böylece yolun önemli bir kısmını kazasız geçmiş oluruz.

Yaşamımızda her durumda elimizden geleni yapıp ötesini Yaradan bilir diyebilmek kısacası “TEVEKKÜL” göstermek hem beden hem de ruh sağlığımıza iyi gelecektir. Yalnız bizimkine mi? Yakın ilişkide olduğumuz çevremizdekilere de…

Gelecek yazımda sizlere iş yaşamında gelişen belirsizlik durumuna ilişkin VUCA kavramından söz edeceğim. O zaman kadar sağlıcakla kalın!

Son Yazılar