DİJİTAL GENÇLİK / Z KUŞAĞI (Birinci Bölüm)
Can Çirişoğlu

Can Çirişoğlu

DİJİTAL GENÇLİK / Z KUŞAĞI (Birinci Bölüm)

26 Mayıs 2019 - 17:00 - Güncelleme: 26 Mayıs 2019 - 17:16

“Bütün Ümidim Gençliktedir!” Kemal ATATÜRK

Ulu önderimiz gençlere olan güvenini değişik zamanlarda farklı vesilelerle ortaya koymuş. Söylemlerinde ülkemizi çağdaş uygarlık düzeyine çıkaracak çalışmaların gençlerin bilimin ışığında cesaretle yürümelerinin doğal sonucu olacağını öngörerek gençleri sürekli teşvik etmiş. Ben de Türkiye’nin Sanayi Devrimi Dijital Türkiye Yol Haritası raporunun ilk bileşeni insanın ve eğitimini ön plana alan DİJİTALLEŞEN İNSAN KAYNAĞI programımın her bölümünün sonunda konuğumun gençlere bir mesaj vermesini istedim. Çünkü onların deneyimleri duymaya gereksinimleri var.

Dijitalleşme deyince aklımıza teknolojinin içine doğmuş olan Z kuşağı yani 2000 sonrası doğumlular geliyor. 2013 sonrası doğanlar da doğuştan gelen farklılıkları nedeniyle Alfa Kuşağı olarak adlandırılıyorlar. Sürekli mesaj verdiğimiz Z -Kuşağı ile Gençlik Haftasında özel bir program yapıp mikrofonu onlara uzattım. Bugün yazımda o programda gençlerin dile getirdikleri düşüncelerini paylaşacağım.

Dünya Ekonomik Forumunun hazırlatmış olduğu "2030’da Dünyanın neye benzeyecek?" temalı  videoyu izlediğimizde üzerinde konuşacağımız verileri de edinmiş olduk. Video, 800 iş insanı ve uzman ile yapılan anketi konu alıyor. Anketi yanıtlayanlar öncelikle robot, sensör, tıp, internet, mobil telefon, araba, yapay zeka teknolojilerinin dönüştürücü olacağını söylemişler. Mavi yakaların daha sonra beyaz yakaların işlerinin robotlarca ellerinden alınacağının düşünüldüğü ortaya çıkmış. 2022 yılına kadar internete bağlı 1 trilyon sensör olabileceği ve 2024’de internet erişiminin temel insani haklar arasına gireceği katılımcıların %79’unca söylenmiş. 2024 yılında 3D yazıcılarla yapay organların üretimi ve implant telefonların ticarileşeceği katılanların %80’ince doğrulanmış. 2026 yılında araba sahipliği yerine paylaşımının öne çıkacağı ankete katılanların %67’si tarafından ifade edilmiş. Uzmanlar 2026’da yönetim kurullarında en az bir yapay zeka üye olacağını öngörüyorlarmış.

Videoyu izledikten sonraki sohbette Z Kuşağı gençler, Dijitalleşme ya da Dijital Çağ dediğimizde:

  • Eğitimin, bilimin ve en önemlisi yaşam standartlarımızın teknolojinin gelişimiyle birlikte gelişmesidir. Ve bunu gerçekleştirecek olan da Z Kuşağı olan bizleriz diyorlar.
  • Teknoloji okuryazarlığı ve katma değerli teknoloji üreterek pazarlamak olarak ikiye ayırıyorlar. Z Kuşağının teknolojinin içine doğmuş olması nedeniyle teknoloji okuryazarlığına sahip olduklarını ancak üretimde daha yetkin olmak için yetiştirilmeleri gerektiğini söylüyorlar.
  • Bilgiye kolay ve rahatça ulaşılmasının yanında bir güvensizlik de yarattığından rahatsızlar. Bilgiye erişimdeki kolaylaşma rekabet ortamı yaratıyor. Şirketler artık ezbercileri değil ikna yeteneği gelişmiş ve insan ilişkileri iyi olanları istiyor.
  • Dijital Çağ bir yandan insanları depresyona sürüklüyor. Sosyal medya hepimizin elinde ve sosyal medyada sergilediklerimizle içimizde yaşadıklarımız çok farklı! Mutlulukların paylaşılması diğerlerinin kendilerini mutsuz hissetmesi dolayısıyla gittikçe daha yalnız kalmalarına neden olup melankoliye sürüklüyor.
  • 1990larda başlayan bir dijitalleşme ve yapay zekaya doğru gidiş var. Dijital Çağ’da günümüzün monotonlaşan işlerinden insan becerilerinin özellikle de yaratıcılığın ön plana çıkacağı işler ortaya çıkacak! Robotlar şirkete ek bir yasal yükümlülük getirmeksizin daha verimli çalışıyorlar. Yapay zeka ile kendi kendini sürebilen araçlar üretildiğinde şoförlük gibi bazı meslekler kaybolacaklar.
  • Robotlarla insanların bir arada çalışmalarını sağlayacak bağı kurabilirsek hem insanların işsiz kalmamış olur hem de robotlar verimliliği arttırırlar. Robotlar iş görürken insanların denetlemesi çözüm olabilir.
  • Dijitalleşme ilerledikçe bilgiye ulaşımın yanında bilginin dağılımı da artacağından yaşamımız daha da kolaylaşacaktır.
  • Dijital Çağ’a girdiğimizi teknolojileri günlük yaşama entegrasyonu olarak bir açıdan da sosyal medyayı kullanmayı beslenmek, uyumak vb kadar ihtiyaç olarak görüyorlar. Bağımlılık düzeyine ulaşan bu alışkanlığın ne kadar doğru olup olmadığını tartışmanın ötesinde dijital çağın göstergesi olarak algılıyorlar.
  • Aldıkları eğitimin teknoloji okuryazarlığı açısından iyi olmasına karşın uygulama yönünden zenginleşmesini istiyorlar. Fırsat eşitsizliğinin gençler arasında sosyal sorunlara neden olabileceğini düşünüyorlar. Olanak sahibi gençlerin olmayanlara destek vereceği yapılanmalar oluşturulması yararlı olur diyor ve Genç Başarı Kulüplerini bu yönde önemli bir adım olarak görüyorlar.

Kendilerini sosyal medya bağımlısı, özgürlükçü, tepki koyucu, farkındalıkları yüksek, iletişimde güçlü, haklarının bilincinde ve eski kuşaklara göre girişimcilikte daha cesur olarak tanımlıyorlar.

DEVAMI GELECEK…

Son Yazılar