İLK CEMRE DÜŞTÜ!
Can Çirişoğlu

Can Çirişoğlu

İLK CEMRE DÜŞTÜ!

28 Şubat 2019 - 13:38 - Güncelleme: 28 Şubat 2019 - 15:16

Cemre halk arasında baharın gelişinin ve havaların ısınmaya başlayacağının müjdecisidir. Birer hafta arayla havaya, suya ve toprağa düştüğüne inanılır. Cemre kordur, ateştir, en önemlisi de fakir fukaranın, toprağını işleyecek çiftçinin, ahırda tuttuğu hayvanını otlağa çıkaracak köylünün yardımcısıdır. 2019’da cemrelerin düşmeye 19 Şubat’ta başlayıp Mart 6 Mart’ta biteceği hesaplanıyor.

Neden cemre ile ilgili bu bilgileri paylaştığımı merak edenleriniz olabilir. Ancak özellikle İzmirliler hemen anladılar sanıyorum. Çünkü; Millet İttifakının İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Tunç SOYER Geleceğin İzmir’ini yaratacak projelerini Cemre Buluşmaları altında üç seferde paylaşacağını açıkladı.

22 Ocak’ta Tunç Başkan ile yaptığım Dijitalleşen İnsan Kaynağı programımı izleyenler aslında projelere dair fikir sahibi idiler. Birinci Cemre Buluşmasının ardından programı bir kez daha izleyince; siyasetten arınmış, insanı odağa koyan, ayakları yere basan, İzmir’in geleceğini kentlilerle, özellikle de gençlikle, birlikte kurgulayacak demokratik katılımcı bir yerel yönetimin bizi beklediğinden emin oldum.

Bu anlayış bir çoğumuza bugüne kadar alışık olduğumuzdan farklı gelecektir. Biz ilerici, modernleşmeyi yaşam tarzı olarak benimsemiş İzmirliler seçtiklerimizin seçene insanca yaklaşımını özlemişiz. Başkan’ın bugüne kadar sergilediği nezaketi ve alçak gönüllülüğü ile tüm belediye kadrolarına rol model olacağına inanıyorum.

Birinci Cemre Buluşması’nda STK, kamu kuruluşları temsilcileri ile bir araya gelen Tunç Başkan ilk etapta sosyal, demokrasi, kentin planlanması ve yenilenmesi, sürdürülebilir ulaşım, doğa, altyapı, enerji, çocuk ve gençlik, spor, kültür sanat ve Dünya Kenti İzmir başlıkları altındaki projelerini paylaştı. Burada altını çizmek istediğim iki proje var ki; Tunç SOYER’in kent yararına yaptıkları işlerle İzmir’in Efsaneleri olmuş başkanlar arasında yerini almasını sağlayacaktır.

Dünya ile buluşan öncü kent İzmir mottosuyla Akdeniz Çanağı Kentler Ağı oluşumu İzmir’in tanınırlığını arttıracaktır. Proje turizm endüstrisine ekonomik katkısının yanında, tarihten beri çok kültürlü yapıya sahip İzmir’i sosyal ve toplumsal anlamda da geliştirecektir. Eşzamanlı yürütülecek İzmirTarih projesinin yanında sürdürülecek doğa ve kültür sanat temalı bütünleyici çalışmalar kenti yerli yabancı ziyaretçiler için cazibe merkezi yapacaktır. Çocukluğumuzun İzmir'i denilince ilk akla gelen semti, Dünyanın en büyük açık hava çarşısı Kemeraltı bu çerçevede yeniden özgün kimliğine kavuşacaktır.

İkinci proje ise; yarınları umut dolu mottolu çocuk ve gençlik temalı projelerdir. Şu anda, iki kızım ve çevremden birçok iyi yetişmiş genç, mezuniyetin ardından çalışmak için İstanbul’dalar. Son zamanlarda İstanbul’dan beyaz yaka göçü almakla övünüyoruz ancak baktığımızda çoğunluğunun orada birikim yaptıktan sonra konforlu yaşam için İzmir’e gelenler olduğunu görüyoruz. Oysa gereksinim duyduğumuz teknolojinin içine doğmuş, bu kentte yetişmiş, kente bağlılığı güçlü İzmirli genç kuşaklar! Tunç Başkanın bu yönde gençliği sosyal projelere entegre ederek kenti sahiplenmelerini sağlama hedefini önemli buluyorum. Çocuklarımızı içine alacak kültür, ekoloji, kırsal ve doğal yaşam konulu etkinliklerle çocukların kenti sevmelerinin sağlanması ileriye yönelik büyük bir kazançtır.

Tunç SOYER’in başlamış projeleri geliştirip devam ettireceğini duyurması yönetimde süreklilik ve kent kaynaklarının özenli kullanılması anlayışının işaretidir.

Bakalım, İkinci ve Üçüncü Cemre Buluşmalarında neler anlatılacak!

 

Son Yazılar